معرفی کشورهای مهاجر پذیر

  • By سیامک
  • ۱۳۹۷-۱۲-۲۳
  • 0

در این نوشتار سعی بر آن شده است تا کشورهای مهاجر پذیر کنونی معرفی شود. مزایا و معایب آنها برای یک مهاجر فارسی زبان به طور اختصار عنوان شوند. مهاجرت و کوچ پدیده ای جدید و نوظهور نیست. اما در عصر اطلاعات شکل تازه ای به خود گرفته است. تقریبا هر جای جهان که باشید با دسترسی به اینترنت به انبوه اطلاعات دسترسی خواهید داشت. بنابراین می توانید اگر به مهاجرت فکر می کنید در مورد کشورهای مقصد تحقیق کنید. ما بر آنیم تا نقشی در این مورد ایفا کرده و اطلاعات کافی در مورد محل جدید زندگی به مهاجران ارایه کنیم.

Related image

بیش از ۲۵۰ میلیون مهاجر در جهان زندگی می کنند که زادگاه حدود نیمی از آنان آسیا است. کشورهای مهاجر پذیر اصلی در جهان آمریکا، روسیه، آلمان، عربستان، امارات متحده عربی، انگلیس، کانادا و استرالیا هستند. پر واضح است که قاره آمریکای شمالی بیشترین مهاجر را پذیرا است. در این لیست کشورها، ما آنهایی را معرفی می کنیم که توسط فارسی زبانان چشمگیری به عنوان خانه جدید انتخاب شده اند.

قاره آمریکای شمالی

این قاره شامل کشور آمریکا، کانادا و مکزیک است. دو کشور اول از مهاجر پذیرترین کشورهای جهان هستند. هر دو برنامه های منسجم و مشخص برای جذب مهاجر و ادغام آن با جامعه دارند. در قاره آمریکا (چه شمالی و چه جنوبی) اگر کودکی متولد شود (با پدر و مادری با هر ملیت) شهروندی آن کشوری که در آن متولد شده است را دریافت می کند.

آمریکا

بر اساس گزارشات مختلف حدود یک پنجم تمامی مهاجرت ها در جهان به مقصد آمریکا بوده است. آمریکا یکی از موفق ترین کشورها در جذب کارگران ماهر و افراد تحصیلکرده در جهان بوده است. در نتیجه مهاجران به عنوان نیروی محرکه کشور بسیار پذیرفته شده هستند. تعداد کمی از افغان ها (حدود صد هزار نفر) و تعداد زیادی از ایرانیان در آمریکا حضور دارند. شهر اصلی ایرانیان لس آنجلس است.

از دلایل اصلی مهاجرت افراد به آمریکا، مهاجر پذیر بودن این کشور، صنعت و اقتصاد بسیار قوی و رفاه بالای نسبی است. از اصلی ترین روش های جذب مهاجر، جذب دانشجویان خارجی است. آمریکا دانشگاههای با کیفیت پر شماری دارد که در شکوفایی صنعت آمریکا نقشی حیاتی داشته اند.

از معایب آمریکا برای مهاجرت می توان به سیستم سرمایه داری این کشور اشاره کرد. در چند سال اول مهاجرت اکثر افراد زندگی سختی را دارند. اما سیستم حمایت اجتماعی ضعیف آمریکا بار اضافه بر دوش مهاجران می گذارد. یافتن کار تا زمانی که به زبان انگلیسی مسلط نشوید و مدارک مربوطه را تهیه نکرده باشید بسیار سخت است.

حقوق بیکاری یا حمایت های دیگر که در کشورهای مهاجر پذیر دیگر وجود دارد، در آمریکا یا وجود ندارد و یا ناچیز است. مشکل دیگر بزرگی کشور آمریکا است. از این بابت که شاید شما به ایالتی کوچ کنید که ایجاد ارتباط با دیگر همشهری ها آسان نباشد. این مشکل در شهرهای کوچک آمریکا و ایالات مرکزی شایعتر است.

Image result for times square

کانادا

در سالهای اخیر از معروفترین و موفقترین کشورها در جذب مهاجر کانادا بوده است. دولت کانادا برنامه منسجم و دقیقی را برای جذب مهاجران ایجاد کرده است. متقاضیان مهاجرت از جای جای جهان به صورت آنلاین تقاضای خود را ارسال می کنند و دولت کانادا آنها را بررسی می کند.

جدای از دولت کانادا، شهروندان کانادا چون بسیاری شان خود یا والدینشان به کانادا کوچ کرده اند و پیشینه اصلی کانادایی ندارند مهاجران را به راحتی می پذیرند. در نتیجه احساس خارجی بودن و غریبه بودن در کانادا پایین است.

قاره اروپا

اقامت در اروپا به علت نزدیکی از لحاظ مسافت به کشورهای فارسی زبان، همیشه به صورت جدی مطرح بوده است. تعداد زیادی ایرانی و افغانی در قاره اروپا، بیشتر از طریق تقاضای پناهندگی سکنی گرفته اند. تقریبا همه کشورهای اروپایی در رتبه بندی سالانه راحتی در دوست یابی رتبه های بدی دارند. این بدان معنی است که وارد شدن در این جوامع و احساس وطن داشتن به این کشورها نیاز به تلاش مضاعف دارد.

آلمان

از بزرگترین کشورهای اروپایی است و قویترین اقتصاد قاره اروپا را دارد. در میان دیگر کشورهای اروپایی آلمان بیشترین تعداد مهاجر را دارد. آلمان تعداد زیادی پناهنده را در سالهای اخیر پذیرفته است. علاوه بر این، این کشور مبادرت به جذب کارگر ماهر و افراد تحصیل کرده نیز میکند. چرا که اقتصاد و صنعت آلمان برای رشد نیاز به نیروی کار ماهر و تحصیلکرده دارد.

در حال حاضر طرح هایی مانند کارت آبی برای جذب کارگران ماهر و تحصیلکرده در این کشور برقرار است. جمعیت فارسی زبان شهر کلن از دیگر شهرهای آلمان بیشتر است. اگرچه تعداد فارسی زبانان در دوسلدورف نیز چشمگیر است.

از چالش های اصلی زندگی و ادغام در جامعه آلمان، عدم تسلط مردم این کشور به زبان انگلیسی و خلق و خوی سرد مردم این کشور است. زبان آلمانی زبان سختی است و تسلط به آن نیاز به زمان طولانی دارد. اما شناخت بیشتر از این کشور و فرهنگ آن به مهاجران در ادغام موفق با جامعه کمک شایانی می کند. منظور از ادغام آن است که فرد مهاجر کشور جدید را به مانند وطن خود دوست بدارد و خود را جزئی از آنجا تلقی کند.

Image result for frankfurt

انگلیس

یکی از مهاجر پذیرترین کشورهای اروپا است. این کشور افراد ثروتمند را نیز در جذب خود مورد لحاظ قرار داده است. انگلیس به دلیل برنامه خروج از اروپا دارای آینده نسبتا نا معلوم اقتصادی قرار دارد. با توجه به اینکه اروپائیان زیادی در انگلیس مشغول به کار هستند و با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا شرایط آنها هم متفاوت خواهد بود، شاید این مساله فضای بهتری را برای مهاجران ایرانی و افغانی بازتر کند. باید منتظر بود و نتیجه خروج از اتحادیه اروپا را دید.

گروه بزرگی از فارسی زبانان در انگلیس زندگی می کنند. با توجه به زبان رسمی انگلیسی و نزدیکی جغرافیایی به ایران و افغانستان از گزینه های جدی مهاجرت ایرانیان تلقی می شود. تعداد مهاجران در انگلیس و به ویژه در لندن چشمگیر است. در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی، احساس خارجی بودن کمتری را می توان داشت.

در انگلیس خدمات رفاهی دولت از کشورهایی مانند آلمان و حوزه اسکاندیناوی کمتر است. از طرفی در صورتیکه کاری در انگلیس پیدا کنید نیاز به آن دارید که توسط شرکت کارفرما حمایت شوید. به اصطلاح آن شرکت باید اسپانسر شما برای دریافت ویزا شود. هزینه های مهد کودک در انگلیس بالا است. اما خدمات درمانی از کیفیت قابل قبولی برخوردار است و به صورت کاملا رایگان است.

 

آسیا و اقیانوسیه

آسیا و اقیانوسیه چند کشور مهاجر پذیر بزرگ دارد. از جمله آنها می توان به ژاپن، عربستان، امارات متحده عربی، استرالیا و نیوزلند اشاره کرد. مقاله ما بیشتر معطوف به کشورهایی ایست که فارسی زبانان زیادی به آنجا مهاجرت کرده اند. بیشتر کشورهای آسیایی شرایط شهروندی سخت و پیچیده ای دارند. بیشتر مهاجران به عنوان نیروی کار ارزان وارد این کشورها می شوند. عموما به محض از دست دادن کار نیز مجبور به ترک این کشورها می شوند.

به عنوان مثال در امارات متحده عربی، تقریبا تمامی خارجی ها نیروهای جوان هستند. در اقیانوسیه البته شرایط متفاوت است. کشورهای استرالیا و نیوزلند برنامه های مدونی برای جذب مهاجران ماهر و تحصیلکرده دارند. نیوزلند از لحاظ میزان استقبال از خارجی ها از بهترین کشورهای جهان است. برنامه های جذب متخصص و تحصیلکرده نیوزلند بسیار حساب شده و سازمان های دولتی مربوطه بسیار حرفه ای رفتار می کنند.

 

استرالیا

استرالیا پس از نیوزلند دورترین کشور برای مهاجرت فارسی زبانان است. این کشور که دارای رفاه بالایی است سالیان سال است که به صورت سیستماتیک به جذب مهاجر مبادرت می ورزد. در سالیان اخیر برخورد های نسبتا شدید با متقاضیان پناهندگی بر وجه بین المللی این کشور اثر سو داشته است. با این وجود به مانند کانادا برنامه های مهاجرتی مختلف برای جذب کارگران ماهر و تحصیلکرده دارد.

آب و هوای نسبتا مناسبی در شهرهای اصلی مانند سیدنی و ملبورن وجود دارد. در نتیجه بسیاری از فارسی زبانان بلای دوری راه را به جان می خرند و در این کشور ساکن می شوند. گروهی از اقلیت اروپایی در این کشور که خود را استرالیایی های اصیل می دانند بر تفکرات نژادپرستانه دامن می زنند. در سالهای اخیر قدرت گرفتن احزاب راستی نشان از شاکی بودن قشر کثیر جامعه از سیاست های مهاجرتی پیشین استرالیا بود.

Related image

امارات متحده عربی

کشوری است کوچک در جنوب ایران. بسیاری از ایرانیان به عنوان کارگر و یا برای تجارت به این کشور کوچ کرده اند. درآمد افراد در این کشور نسبت به کشورهایی مانند ایران و افغانستان بالا است. در نتیجه از طرف فارسی زبانان به عنوان هدف جذابی برای مهاجرت در نظر گرفته میشود. اگرچه امروز مهاجرت به همراه خانواده هزینه های زندگی در کشور امارات را بالا میبرد. هزینه های مهد کودک و مدرسه نسبت به درآمد ماهانه افراد اعداد چشمگیری هستند.

Image result for dubai

عضوی از جامعه شدن با توجه به تعداد بالای مهاجران و نزدیکی نسبی فرهنگ غالب جامعه با کشورهای فارسی زبان غالبا سخت نیست. اما با توجه به عدم اعطای شهروندی توسط دولت امارات، افراد به شدت وابسته به شغلشان می شوند. چرا که در صورتیکه کار خود را از دست دهند باید کشور امارات را ترک کنند. مشکل دیگر آب و هوای بسیار گرم است که در طول تابستان میتواند عذاب آور باشد.

لطفا نظر خود را با ما و دیگر خوانندگان این مقاله به اشتراک بگذارید.

 

 

Previous «
Next »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

تازه ها

دسته‌ها