• Homepage
 • >
 • اروپا
 • >
 • سوئد
 • >
 • آشنایی با قوانین و سیاست های مهاجرتی سوئد در سال ۲۰۱۹

آشنایی با قوانین و سیاست های مهاجرتی سوئد در سال ۲۰۱۹

 • By سیاوش
 • ۱۳۹۸-۰۵-۲۹
 • 0

مقدمه بر سیاست های مهاجرتی سوئد

سوئد بزرگترین کشور حوزه اسکاندیناوی از لحاظ مساحت و جمعیت است. همچنین با جمعیت حدود ۱۰ میلیون نفر یکی از کوچکترین اعضای اتحادیه اروپا است که در سال ۱۹۹۵ به این اتحادیه پیوسته است. سوئد همواره یک کشور مهاجرپذیر بوده چرا که از لحاظ فرهنگی کشوری است که معتقد به برابری حقوق بشر است. سیاست های مهاجرتی سوئد به گونه‌ای تنظیم شده اند که انواع مهاجرت اعم از دریافت ویزای کاری، درخواست پناهندگی، ازدواج، مهاجرت تحصیلی و سایر گزینه‌های مهاجرتی را شامل می‌شود. در این مطلب قصد داریم شما را با سیاست های مهاجرتی سوئد بیشتر آشنا کنیم.

آشنایی کلی با کشور سوئد

سوئد کشوری در شبه جزیره اسکاندیناوی است که از شمال شرق با کشور فنلاند، از جنوب شرق با دریای بالتیک، از جنوب غرب با کشور دانمارک، از شرق با خلیج بوتنی و از غرب با کشور نروژ در ارتباط است.

این کشور با مساحت حدود ۴۵۰ هزار کیلومتر مربع چهارمین کشور بزرگ اروپا محسوب می‌شود. جمعیت سوئد حدود ۱۰ میلیون نفر است که از این بین حدود ۸ میلیون نفر را سوئدی‌ها و بقیه را مهاجرین کشورهای مختلف تشکیل می‌دهند که این درصد بالا نشانی از سیاست های مهاجرتی سوئد و پذیرش مهاجران با تعداد بالا در این کشور است. تراکم جمعیت معمولا در بخش جنوبی کشور سوئد است و بیش از ۸۵ درصد مردم در بخش شهری این کشور زندگی می‌کنند.

برخی از شرایط کلی و هزینه‌های اقامت در سوئد به شرح زیر هستند:

 • آب و هوای سوئد، با توجه به منطقه‌ای که در آن ساکن هستید، متغیر است.
 • سیستم حمل و نقل شهری در سوئد شامل مترو، قطار و اتوموبیل شخصی است. هزینه حمل و نقل عمومی به طور متوسط ۵۰۰ تا ۷۰۰ کرون در ماه است.
 • هزینه خوراک در سوئد برای یک فرد بزرگسال بین ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ کرون به صورت ماهیانه است.
 • هزینه اجاره یک آپارتمان یا خانه با توجه به محل، منطقه و متراژ آن متغیر است. به طور متوسط هزینه یک آپارتمان معمولی در استکهلم ۴ الی ۸ هزار کرون و در سایر شهرهای سوئد بین ۳ الی ۵ هزار کرون است.
 • هزینه‌های پوشاک در سوئد تفاوت چندانی با ایران ندارد. فقط بعضی مواقع در حراجی‌ها می‌توانید پوشاک مارک با قیمتهای باورنکردنی خریداری کنید. به طور متوسط هزینه پوشاک بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کرون در ماه است.
 • هزینه اینترنت و تلفن در سوئد به طور متوسط ماهیانه ۳۰۰ کرون است.
 • در مورد هزینه درمانی در سوئد می‌توان گفت که دانشجویان و شهروندان سوئدی تحت پوشش بیمه خدمات درمانی حرفه‌ای هستند و حداکثر هزینه احتمالی این خدمات حدود ۲۵۰ کرون در ماه است.

سیاست های مهاجرتی سوئد

سوئد به عنوان یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای اروپا همواره یکی از مقاصد مردم سراسر دنیا برای مهاجرت بوده است. بیشترین مردم مهاجر به سمت سوئد به ترتیب از کشورهای فنلاند، عراق، لهستان، یوگوسلاوی، ایران، بوسنی و هرزگوین، آلمان، ترکیه، دانمارک و سومالی هستند.

طبق سیاست های مهاجرتی سوئد تا جنگ جهانی دوم ورود هیچگونه مهاجری مورد پذیرش این کشور نبود. سیاست های مهاجرتی سوئد شرایط مهاجرت را به چهار مرحله مجزا تقسیم کرده بود که هر مرحله انواع مختلفی از مهاجرت و مهاجران را شامل می‌شد:

 1. سال‌های ۱۹۲۸ تا ۱۹۴۸ میلادی مهاجران از کشورهای همسایه بودند.
 2. سال‌های ۱۹۴۹ تا ۱۹۷۱ میلادی مهاجران با تقاضای کار از فنلاند و اروپای غربی وارد سوئد می‌شدند.
 3. تشکیل خانواده و پناهندگی یکی دیگر از سیاست های مهاجرتی سوئد بودند که در سالهای ۱۹۷۲ تا ۱۹۸۹ میلادی به اوج خود رسیدند.
 4. سیاست های مهاجرتی در زمینه پناهندگی از سال ۱۹۹۰ تا کنون از اروپای جنوب شرقی و اروپای شرقی ادامه دارد. در این دوره مهاجران سوئدی را شهروندان اتحادیه اروپا نیز تشکیل می‌دهند.

براساس چهار دسته‌بندی بالا، بیش از نیمی از جمعیت تازه متولدشدگان سوئد در دهه ۱۹۶۰ و یک چهارم در سال ۲۰۰۴ را خارجی‌ها تشکیل می‌دهند. در سالهای اخیر این تعداد معمولا به مهاجران یوگوسلاویایی تبار، عراقی و ایرانی اختصاص یافته است.

سیاست های مهاجرتی سوئد در مورد مذهب، قومیت و کشور

سوئدی‌ها در فرم ثبت‌نام و پذیرش مهاجران در مورد مذهب، قوم و یا نژاد هیچ سوالی نمی‌پرسند. دسته‌بندی کلیدی رسمی شامل کشور محل تولد، کشور سکونت و شهروندی شخص و والدین او می‌باشد.

برای مثال مهاجران سوئدی از ترکیه ممکن است ترک، کرد و یا سریانی باشند. در حالی که ترک‌ها مسلمان بوده و ترکی صحبت می‌کنند، سریانی‌ها مسیحی اورتودوکس هستند و با زبان ارمنی حرف می‌زنند و کردها مسلمان هستند و با زبان کوردی حرف می‌زنند، زبانی که وابسته به زبان فارسی است نه زبان ترکی. به این دلیل سیاست‌های مهاجرتی سوئد اصراری بر درج مذهب و قومیت ندارد.

براساس آمارهای وب سایت میگریشن پالیسی (www.migrationpolicy.org) در سالهای اخیر، پناهندگان معمولا از کشورهای افغانستان، آذربایجان، ایران، عراق و ترکیه بودند. تعداد کمی از افراد از سومالی وارد می‌شدند و تعدادی نیز از کشورهای شمال آفریقا و آفریقای غربی بودند. سیاست های مهاجرتی سوئد افراد مهاجر از سربستان مونته‌نگرو (عمدتا آلبانی تبارها)، بوسنی و هرزگوین و روسیه بودند.

سیاست های مهاجرتی سوئد در مورد اخذ اقامت

اخذ اقامت کاری

طبق سیاست های مهاجرتی سوئد، تمام مهاجرانی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به منظور کار وارد سوئد می‌شوند باید در ابتدا ویزای کاری دریافت کنند. می‌توان گفت قبل از ورود به کشور سوئد ویزای کاری باید در پاسپورت شما قرار بگیرد.

این تقاضانامه کاری لازم است به سفارتخانه تحویل داده شود و فرایند پذیرش حدود یک ماه طول می‌کشد. بنابراین توصیه می‌کنیم که از طریق وب سایت Swedish Migration Policy اقدام به ارائه تقاضانامه خود کنید چرا که تا زمان پذیرش تقاضانامه اجازه اقامت در سوئد و یا مسافرت به آنجا را ندارید. براساس قوانین و سیاست های مهاجرتی سوئد، حدود ۲ تا ۵ ماه برای ارائه و پردازش تقاضانامه‌های آنلاین زمان لازم است تا مورد بررسی قرار گیرند.

پروسه طی شده برای تقاضانامه

براساس قوانین و سیاست های مهاجرتی سوئد، مجوز کار زمانی صادر می‌شود که شما یک پیشنهاد کاری داشته باشید. این پیشنهاد کاری می‌تواند طرح کاری خود شما از صفر تا صد و درآمد پیشبینی شده باشد. از طرفی ممکن است شما قصد کار در یکی از ادارات یا کارخانه‌های خصوصی یا دولتی سوئد را داشته باشید. در این صورت باید از قبل درخواست کار را برای واحد مربوطه ارسال نموده تا مورد بررسی قرار گیرد.

در صورت پذیرش از طرف واحد مربوطه، حقوق و شرایط کاری طبق سندی برای شما ارسال شده و شما سند را به آژانس مهاجرتی سوئد و یا نزدیکترین کنسولگری تقدیم می‌کنید تا فرایند اخذ اقامت کاری برای شما تایید گردد.

به یاد داشته باشید که اگر قصد مهاجرت به سوئد با خانواده را دارید، طبق سیاست های مهاجرتی سوئد لازم است که برای همسر و فرزندان خود نیز ویزای اقامت یا ویزای کاری دریافت کنید. بنابراین لازم است برای آنها نیز تقاضانامه فراهم کنید.

اسناد و مدارک مورد نیاز بر طبق  سیاست های مهاجرتی سوئد

 تمام افرادی که قصد ارسال تقاضانامه کاری را دارند لازم است مدارک زیر را آماده کنند:

 • فرم تقاضانامه
 • پاسپورت معتبر و کپی از صفحه عکس‌دار
 • برگه یا سند پیشنهاد کاری
 • پرداخت هزینه تقاضانامه

لازم است اعضای خانواده شما برای اخذ مجور اقامت یا کار شخصا تقاضا دهند. مدارک مورد نیاز برای آنها به صورت زیر است:

 • پاسپورت معتبر و کپی از صفحه عکس‌دار
 • فرم تقاضانامه
 • عکسهایی از پاسپورت گروهی
 • کپی سند ازدواج یا معادل آن یا سندی که نشان می‌دهد شما در کشور مبدا با هم زندگی می‌کردید.
 • مدارک تولد فرزندان
 • مدارکی که نشان می‌دهد فرزندان بالای ۲۱ سال شما می‌توانند هزینه‌های اقامت خود را تقبل کنند.

اخذ اقامت از طریق پناهندگی

از تاریخ بیستم ژوئیه سال ۲۰۱۶ میلادی، در سیاست های مهاجراتی سوئد قوانینی مبنی بر محدود کردن اقامت از طریق پناهندگی تدوین شدند. این قوانین به مدت سه سال به اجرا گذاشته شده است. از این تاریخ اقامت‌های پناهندگی فقط به صورت موقت بوده و حداکثر زمان مجاز اقامت موقت در سوئد ۳ سال می‌باشد.

فرد پناهنده مدارک خود را برای اقامت به مدت سه سال دریافت می‌کند و بعد از این زمان درصورتی که نیاز به تمدید اقامت و حمایت داشته باشد در صورتی که بتواند هزینه‌های خود را تامین کند، می‌تواند اقامت دائم سوئد را بگیرد.

کودکان زیر ۱۸ سال که به تنهایی وارد سوئد شده‌اند و یا والدینی که فرزندانی دارند که نیازمند حمایت هستند، درصورتی که قبل از نوامبر ۲۰۱۵ میلادی تقاضای اقامت داده باشند، می‌توانند اقامت دائم بگیرند.

اخذ اقامت از طریق ادامه تحصیل و ویزای دانشجویی

سیاست های مهاجرتی سوئد در اخذ اقامت تحصیلی در سال ۲۰۱۹ میلادی تغیر چندانی نداشته است. هزینه تحصیل در سوئد برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته‌های مختلف از ترمی ۵۰۰۰ یورو تا ترمی ۸۰۰۰ یورو متغیر است. ولی دوره دکترا رایگان بوده و دانشجویان این مقطع ماهیانه ۲۰۰۰ یورو حقوق می‌گیرند که در صورت پرداخت مالیات آن در ۴ سال متوالی می‌توانند از طریق آن نسبت به اخذ اقامت دائم اقدام کنند.

برای اخذ ویزای دانشجویی لازم است موارد زیر را رعایت کنید:

 • از یکی از دانشگاه‌های سوئد پذیر داشته باشید.
 • بیمه درمانی داشته باشید.
 • مدرک تمکن مالی ارائه دهید.
 • سالانه مجوز اقامت خود را تمدید کنید.

سخن پایانی

در این مقاله سیاست های مهاجرتی سوئد مورد بررسی قرار گرفتند و مهمترین نکات در این زمینه ذکر شدند و شرایط مهاجرت به سوئد از طریق تحصیل، اخذ ویزای کاری و پناهندگی شرح داده شد. بر طبق سیاست های مهاجرتی سوئد می‌توان از طریق سرمایه گذاری، ازدواج و تولد نیز اقامت دائم دریافت کرد.

Previous «
Next »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

تازه ها

دسته‌ها