سنت ها و روزهای مناسبتی دانمارک و دانمارکی ها

  • By سیامک
  • ۱۳۹۸-۰۸-۰۸
  • 0

به مانند تمامی کشورها، دانمارک هم روزهای مذهبی و روزهای تاریخی در تقویم خود دارد که از اهمیت بالایی برای مردم دانمارک برخوردار است. در این نوشتار بر آنیم تاروزهای مرتبط با مراسم و مناسبت های مهم دانمارک را معرفی کنیم.

بیشتر این روزها به صورت تک روز هستند و برخی از آنها به صورت تعطیلات رسمی است. در این مقاله این روزها و مناسبتهای دانمارک معرفی می شود.

فسته لاون (Festelavn)

فسته لاون به معنی کارناوال است. مناسبتی است که از زمان امپراتوری رم تا به اکنون به جا مانده است. در زمان گذشته با این روز روزه گرفتن مسیحیان آغاز می شد که دقیقا چهل روز قبل از عید پاک بود. در زمان معاصر، در این روز کودکان لباس های خاصی می پوشند و به بشکه ای ضربه می زنند. گفته می شود که در گذشته گربه ای را در درون بشکه می انداختند. اما امروزه میوه و شیرینی در داخل بشکه میریزند. امروزه فسته لاون یک هفته قبل از عید پاک برگزار میشود.

 

عید پاک

عید پاک مهمتریین عید مسیحیان است. این روز، به باور مسیحیان روزی است که مسیح در آن روز به صلیب کشیده شده، مرده و سپس زنده شده است. عید پاک با دعا و برگزاری موسیقی کلیسیایی در کلیسا شناخته می شود. عید پاک پنج روز را شامل می شود که در دانمارک اکثر مردم تعطیل هستند. نام این روزها به دانمارکی:

palmesøndag
skærtorsdag,

langfredag,

påskedag

۲٫ påskedag.

مرسوم است که همه افراد خانواده و خویشاوندان در این روزها کنار یکدیگر جمع شوند و  ناهار عید پاک بخورند. به همراه ناهار معمولا آبجوی مخصوصی به نام آبجوی عید پاک نیز نوشیده میشود. از زمان قدیم تخم مرغ عید پاک هم در این عید وجود داشته است. امروزه عموما داخل تخم مرغ های تزئینی عید پاک از شکلات پر میشود. عید پاک یا در ماه مارس است یا آوریل و بر خلاف کریسمس زمان مشخصی ندارد.

 

روز دعای بزرگ (Store bededag)

این روز  در بین عید پاک و عید پنجاهه واقع شده است. هر ساله در چهارمین جمعه بعد از عید پاک واقع شده است. در این مراسم در دانمارک شب قبل از روز دعا معمولا توپ گندمی خورده می شود. روز دعای بزرگ نیز جزو تعطیلات رسمی است.

 

عید پنجاهه

روز عید پنجاهه یا پنطیکاست طبق سنت مسیحیت هفت هفته بعد از عید پاک برگزار می کند.  طبق کتاب مقدس در هفتمین یکشنبه بعد از یکشنبه عید پاک روح القدس به روی زمین می آید. عید پنجاهه هر سال یا در ماه می و یا در ژوئن واقع شده است.در این مراسم که شامل دو روز است، روز پنجاه و روز دوم پنجاهه، روز دوم پنجاهه معمولا تعطیلات رسمی است. دعا و نیایش در کلیساها در این دو روز توسط مسیحیان انجام میشود.

مردم معمولا این تعطیلات را با فعالیت ها دیگر پیوند میدهند. به طور مثال دور یکدیگر جمع می شوند یا در طبیعت چادر می زنند. برخی نیز طلوع خورشید را در این روز به تماشا می نشینند با این عنوان که می خواهند رقص خورشید پنجاهه را تماشا کنند ( vil se pinsesolen danse).

تفریح و سرگرمی در کپنهاگ

روز قانون اساسی

روز پنچم ژوئن به عنوانی سالگرد ارائه اولین قانون اساسی دانمارک که در سال ۱۸۴۹ بوده است، جشن گرفته میشود. در کل دانمارک جلساتی در مدح دموکراسی و مردم سالاری برگزار می شود. روز قانون اساسی تعطیل رسمی نیست، اگرچه بسیاری از فروشگاه ها و شرکت ها بسته هستند.

اول می

از یکم می سال ۱۸۸۹ روز کار است و جشن ها و مراسم مختلف در دانمارک برگزار می شود. برخی از کارفرمایان این روز را تعطیل رسمی اعلام می کنند و بیشتر مدارس نیز تعطیل هستند.

پنج می

روز پنجم می ۱۹۴۵ اشفال دانمارک توسط آلمان پایان یافت. بسیاری از مردم دانمارک شب قبل یعنی در چهارم می شمع هایی را در کنار پنجره ها روشن می کنند تا نشانی باشد از بازگشت روشنایی به زندگی.

سنکت هنس

این مراسم که در بیست و سوم ژوئن برگزار می شود، ترکیبی از آئین های قدیمی بت پرستی و باورهای مسیحی است. در این مراسم به نشانه آتش زدن جادوگران، تعدادی عروسک در میان آتش چوب سوزانده میشود. این رسم به عنوان رسم وسط تابستان شناخته میشود.

 

یول (کریسمس)

این روز که در تاریخ ۲۴ دسامبر واقع شده است، به باور مسیحیان روز تولد مسیح است. در این روز اقشار مردم برای دعا به کلیسا مراجعه می کنند. معمولا ۲۴، ۲۵ و ۲۶ دسامبر تعطیل رسمی است. این روزها با نام های juleaftensdag, juledag og 2. juledag در دانمارک شناخته میشود. نسل های مختلف یک خانواده کنار هم جمع میشوند و با یکدیگر ناهار سنتی این روزها را می خورند.

مرسوم است که در شرکت ها و سازمان ها هم روزی از ماه دسامبر را برای ناهار یول انتخاب کنند تا با همدیگر ناهار بخورند و آن روز را جشن بگیرند. شاید مهمترین کار در این روزها خوردن غذاهای مختلف و نوشیدن است.

فرهنگ دانمارکی- مراسم تولد

 

منبع: کتاب مرجع برای آزمون شهروندی

Previous «

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

تازه ها

دسته‌ها