• Homepage
  • >
  • اقیانوسیه
  • >
  • راهنمای جامع زندگی در ملبورن و آشنایی کامل با این شهر برای مهاجران

راهنمای جامع زندگی در ملبورن و آشنایی کامل با این شهر برای مهاجران

  • By سیامک
  • ۱۳۹۸-۰۳-۰۷
  • 0

در این مطلب قصد داریم شما را با زندگی در ملبورن آشنا کنیم و نکات مختلف در مورد زندگی در این شهر را بیان کنیم. با لوکال اینتگ همراه شوید.در این مطلب قصد داریم شما را با زندگی در ملبورن آشنا کنیم و نکات مختلف در مورد زندگی در این شهر را بیان کنیم. با لوکال اینتگ همراه شوید.

ملبورن، شهری واقع در رودخانه‌ی یاررا و نزدیک بندر فیلیپبی، دومین شهر بزرگ در استرالیا با حدود ۴ میلیون نفر جمعیت است. معماری شهر، بسیار مدرن و مملو از خیابانهایی با ردیفی از درختان بزرگ، پارکها، مغازه‌های زیبا و کافه‌ها و رستورانهای بسیار می‌باشد. ملبورن یک شهر بین‌المللی و همچنین یک مرکز مالی عالی است. بنابراین فرصت‌های بسیار خوبی برای کار و زندگی در ملبورن وجود دارد.

کیفیت زندگی در ملبورن بالا است و اقتصاددانان شهر ملبورن را به عنوان بهترین شهر جهان برای نقل مکان کردن، ارزیابی کردند. این شهر نسبت به سیدنی کمتر شناخته‌شده است ولی بسیاری از مهاجران ایرانی که زندگی جدید خود در ملبورن را آغاز میکنند، به زودی متوجه می‌شوند که قیمتهای پایین خانه، سیستم حمل و نقل بهتر، میزان جرائم پایینتر و رطوبت پایین‌تر شهر ملبورن، آن را به شهر دوستداشتنی‌تری نسبت به سایر شهرهای استرالیا تبدیل میکند. ملبورن یک شهر بزرگ و در حال رشد است که هر ساله نیازمند ۳۵۰۰۰ نفر از افراد شاغل مهاجر برای کار در اقتصاد در حال رشد آن می‌باشد.

آب‌وهوای ملبورن

ملبورن دارای آب‌وهوای معتدل با میزان تابش آفتاب زیاد، در حدود ۲۲۰۰ ساعت در سال می‌باشد که زندگی در ملبورن را به یک زندگی مطبوع تبدیل کرده است. اکثر افراد آب‌وهوای ملبورن را در تمام طول سال، رضایتبخش می‌دانند. یکی از نکات اصلی، ماهیت تغییرپذیر آب‌وهوا در هر فصل میباشد و نسبت به شهرهای دیگر استرالیا، تابش آفتاب زمستانی در ملبورن پایینتر است.

گرچه ملبورن آب‌وهوای ملایمی دارد، ولی با تغییرات آب‌وهوایی شدیدی هم مواجه است. زیرا می‌تواند با توده‌های هوای سرد از دریای اطراف قطب جنوب و با توده‌های هوایی داغ و خشک از صحرای استرالیا تحت تاثیر قرار بگیرد. وزش باد بسیار مکرر است و از آنجایی که وزش بادغربی بطور منظم در بیشتر اوقات سال وجود دارد، در طول تابستان وقتی هوا آفتابی است، نسیم دریا در بعدازظهرها می‌وزد. وجود سواحل بسیار زیاد در اطراف ملبورن تصادفی نیست و افراد زیادی برای استراحت و تفریح به این سواحل می‌روند.

در زمستان، از اواخر ماه می تا آگوست، هوا معتدل است. ولی همچنین کاملا با وزش باد و باران‌های مکرر همراه است (وزش باد می‌تواند احساس سرما را افزایش دهد). با این‌وجود، میان این ناآرامی‌ها ممکن است چند روزی هم هوا آفتابی باشد. دمای میانگین سردترین ماه، یعنی جولای حدود ۹ الی ۱۰ درجه سانتی‌گراد است. در بهار از سپتامبر تا نوامبر، ابتدا هوا خنک است و سپس تدریجا معتدلتر می‌شود. به دلیل درگیری میان توده‌های هوایی، بهار یک فصل کاملا بارانی و بادی میباشد.

هوای تابستان، از دسامبر تا اواسط مارس، بسیار گرم است. دمای حداکثر معمولا در حدود ۲۶ درجه‌ی سانتیگراد (۷۵/۷۹ درجه فارنهایت) می‌باشد. شبها همچنان خنک است. در واقع شبها ممکن است کمی سرد هم باشد، چون ممکن است دمای هوا حداقل تا ۱۱ درجه‌ی سانتیگراد (۴۶/۵۰ درجهی فارنهایت) کاهش یابد. خورشید اغلب درخشان است. به طور مداوم وزش باد وجود دارد و اگرچه کم‌بارشترین فصل میباشد، سیستمهای کم‌فشار میتواند همچنان براین منطقه با آوردن بارش باران تاثیرگذار باشد.

پاییز از اواسط مارس تا اواخر ماه می، معتدل است و تدریجا خنکتر و در طول هفته‌ها بارانی میشود. طبق معمول، میزان قابل‌توجهی روزهای بادی وجود دارد. در شب ممکن است کمی سرد شود، چون دما ممکن است تا ۵ درجه‌ی سانتیگراد (۴۱ درجه فارنهایت) کاهش یابد.

کدام محله را برای زندگی در ملبورن انتخاب کنیم

مرکز شهر

منطقه تجاری مرکزی ملبورن در شمال رودخانه‌ی یارا و در مقابل محله مشهور ساوت‌بانک واقع شده است. این منطقه توسط مناطق ملبورن جنوبی، ملبورن شمالی، کارلتون، ملبورن شرقی و داکلندز جدید، احاطه شده است. یکی از معروفترین مناطق بندر فلیپبی یعنی ساحل سنت کیلدا در چند کیلومتری آن قرار دارد. این محله دارای زیرساخت‌های تجاری و اداری گسترده و آپارتمان‌های زیادی برای اجاره است.

منطقه سنت کیلدا

این محله یک منطقه‌ی ساحلی ملبورن است و دارای جمعیت نسبتا زیادی است. فاصله زیادی از مرکز شهر ندارد. محله سنت کیلدا برای رستورانها، میکده‌ها و برنامه‌های شبانگاهی جالب توجه خود معروف است. جاذبه‌های اصلی این منطقه شامل سواحل کیلدا پیر، سی‌بث و نوی هستند که به صورت سواحل شنی با پارکها و مسیرهای دوچرخه‌سواری هستند. در این منطقه میتوان باغها و منابع طبیعی زیادی شامل ۵/۶ هکتار از باغ‌های گیاهشناسی را مشاهده کرد. در میان ساختمانهای تاریخی، تئاتر پالایس (Palais) و مشهورترین میخانه در ملبورن، یعنی اسپلانده (Esplanade) که معمولا با عنوان “Espy” شناخته میشود، قرار دارند.

محله ساوت‌بانک

محله ساوت‌بانک در قسمت جنوبی رودخانه‌ی یارا، مقابل منطقه‌ی تجاری مرکزی شهر واقع شده است که یک منطقه‌ی مسکونی مدرن ولی فرهنگی و تفریحی و درست در کنار مرکز شهر ملبورن می‌باشد و منطقه خوبی برای زندگی در ملبورن است. جاذبه‌های ملبورن، شامل مرکز نمایشگاهی اگزبیشن سنتر (Exhibition Centre)، موزهی ماریتایم (Maritime) ملبورن، گالری ملی ایالت ویکتوریا، و مرکز هنری آرت ساوت بانک (Arts Centre Southbank) تنها در چند قدمی شما هستند.

حمل و نقل در ملبورن

حمل و نقل عمومی در ملبورن آسانترین و بهترین راه برای رفتن به جاهای مختلف در شهر میباشد و زندگی در ملبورن را بسیار دلچسب کرده است. این سیستم شامل انواع تراموا (واگن برقی)، قطارها و اتوبوسها و تاکسیها است. یک کارت هوشمند به نام میکی (Myki) برای سفر با انواع قطارها، تراموا و اوتوبوسها خریداری کنید. با این کارت شما قادر خواهید بود از وسایل حمل و نقل عمومی در داخل شهر برای چندین ساعت یا همه‌ی روز استفاده کنید. همچنین تاکسی‌های معینی در مرکز شهر وجود دارند، که میتوانید از آن‌ها استفاده کنید.

شبکه حمل و نقل شبانه

شبکه‌ی حمل و نقل شبانه‌ی ملبورن از سال ۲۰۱۶ میلادی شروع به کار کرده است. این شبکه، حمل و نقل عمومی ۲۴ ساعته در آخر هفته‌ها با همه‌ی قطارها و ترامواهای شبانه، اتوبوسهای آخر شب و خدمات کرایه را ارائه کرده است. خدمات اتوبوس شبانه، خدماتی به روز و پیشرفته است. شبکه‌ی اتوبوس شبانه در روزهای جمعه و شنبه در ده مسیر اتوبوس شبانه، با حرکت در هر ۳۰ دقیقه از شش موقعیت امن در مرکز شهر، کار میکند.

هزینه‌ی زندگی در ملبورن

ملبورن دومین شهر گران در استرالیا، بعد از سیدنی می‌باشد. با این‌وجود، برای مهاجرانی که باید با بودجه و هزینه‌ی پایین زندگی کنند، فرصتهای بسیار زیادی برای صرفه‌جویی در پول، بویژه در هزینه‌های غیرضروری زندگی در ملبورن وجود دارد. ملبورن در رتبه‌ی ۵۸ گرانترین شهرهای جهان مطابق با آمارهای نشریه مرسر در سال ۲۰۱۸ قرار دارد. اگرچه این شهر در رتبه پایینتری نسبت به سیدنی قرار گرفته است ولی گرانتر از شهرهای پرت، آدلاید، بریزبین و کانبرا میباشد.

لیست پایین هزینه‌های متوسط زندگی در ملبورن در ماه آوریل ۲۰۱۹ را نشان میدهد.

مسکن (کرایه ماهانه)

آپارتمان تک‎خوابه در مرکز شهر ۲۰۰۰ دلار استرالیا
آپارتمان تک‌خوابه در خارج از مرکز شهر ۱۵۰۰ دلار استرالیا
آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر ۳۵۰۰ دلار استرالیا
آپارتمان سه‌خوابه در خارج از مرکز شهر ۲۲۰۰ دلار استرالیا

خوار و بار

تخم مرغ (دوجین) ۴ دلار استرالیا
شیر (۱ لیتر) ۱٫۳۰ دلار استرالیا
برنج (۱کیلوگرم) ۲٫۷۵ دلار استرالیا
یک قرص نان سفید ۲٫۶۰ دلار استرالیا
سینه جوجه (۱ کیلوگرم) ۱۰ دلار استرالیا
یک بسته سیگار (مارلبورو) ۳۰ دلار استرالیا

غذا خوردن در بیرون

ساندویچ مک‌دونالد ۱۱ دلار استرالیا
کوکاکولا (۳۳۰ میلی لیتر) ۳٫۱۵ دلار استرالیا
کاپوچینو ۴٫۱۵ دلار استرالیا
یک بطری آبجوی محلی ۸ دلار استرالیا
وعده غذا برای دو نفر در یک رستوران متوسط ۸۵ دلار استرالیا

خدمات رفاهی

نرخ تماس موبایل به موبایل (هر دقیقه) ۰٫۲۰ دلار استرالیا
اینترنت پرسرعت ADSL (متوسط ماهیانه) ۷۱ دلار استرالیا

تحصیلات در ملبورن

زندگی در ملبورن امکانات تحصیلی گوناگونی برای ساکنین محلی و خارجی فراهم میکند. امکان تحصیلات با کیفیت در تمامی مقاطع از پیش‌دبستانی گرفته تا دانشگاه برای فرزندان خانواده‌های مهاجر فراهم است. از طریق این لینک می توانید در مورد مدارس ملبورن تحقیق کنید و مدرسه مورد نظر خود را پیدا کنید.

دوره پیش‌دبستانی و دبستان در ملبورن

هنگامی که فرزندان شما به سن شش سالگی میرسند، تحصیل برای آنها در ایالت ویکتوریا اجباری می‌شود. بچه‌های کوچکتر (معمولا سه تا پنج سال) در ملبورن اغلب اوقات به پیش‌دبستانی میروند که به صورت یک برنامه‌ی یک یا دوساله‌ی غیراجباری با ۱۵ ساعت در هفته میباشد. شما می‌توانید اطلاعات بیشتری از برنامه‌ی محلی، مکانهای موجود، و فرآیند ثبت‌نام از شوراهای محلی دریافت کنید.

همه‌ی بچه‌ها تا ۱۷ سالگی باید در مدرسه حضور پیدا کنند. از پایه‌ی اول تا ششم، به مدرسه‌ی ابتدایی می‌روند. درحالیکه آموزش متوسطه شامل پایه‌های هفتم تا دوازدهم میباشد. ساعات مدرسه برای اکثر مدارس در ایالت ویکتوریا شامل منطقه‌ی ملبورن، معمولا در ساعت ۹:۰۰ آغاز و در ساعت ۱۵:۰۰ پایان می‌یابد.

انواع مختلف مدارس در ملبورن وجود دارند:

مدارس دولتی- این مدارس توسط دولت استرالیا تأمین بودجه می‌شوند که برای همه‌ی دانش‌آموزان رایگان می‌باشند. خانواده‌ها فقط باید برای هزینه‌های اضافی کتابهای درسی جدید یا لباس مدرسه مبالغی را به مدرسه بپردازند. زبان آموزشی در کلاس درسی انگلیسی است. ولی کودکان مهاجر ممکن است واجد شرکت در کلاسهای ESL (انگلیسی به عنوان زبان دوم) باشند.

تعدادی مدرسه‌ی خصوصی (یا مستقل) نیز در ویکتوریا وجود دارند که بابت تحصیل هزینه دریافت می‌کنند. بسیاری از آنها بطور سنتی وابسته به کلیسای کاتولیک هستند. بنابراین باید بررسی کنید که آیا انتخاب مناسبی برای خانواده‌ی شما هستند یا خیر.

مدارس بین‌المللی زیرمجموعه‌ی خاصی از مدارس خصوصی هستند. آنها میتوانند نیازهای کودکان مهاجر را بهتر از مدارس دیگر برآورده کنند. زیرا به طور تخصصی برای این کار تأسیس شده‌اند. ولی هزینه‌های سالانهی آنها ممکن است نسبتا بالا باشد.

دانشگاه‌های ملبورن

دو دانشگاه بزرگ ملبورن، دانشگاه ملبورن و موناش هستند که بزرگترین دانشگاهها در استرالیا می‌باشند. بزرگترین محوطه‌ی دانشگاهی از نظر اندازه دانشگاه لاتروب ملبورن، واقع در منطقه بوندورا است. در سال ۲۰۱۶، دانشگاه ملبورن میان دانشگاههای استرالیایی رتبه‌ی اول و در میان دانشگاههای جهان در سیستم رتبه‌بندی بین‌المللی تایمز رتبه‌ی ۳۳ را به دست آورد. دیگر دانشگاههای مهم در ملبورن موسسه‌ی فناوری سلطنتی ملبورن و دانشگاه فناوری سوین‌برن میباشند.

سخن پایانی

در این مطلب شما را با شرایط زندگی در ملبورن آشنا کردیم و نکاتی را در مورد آب و هوا، محله‌های مختلف و جاذبه‌های تفریحی آن‌ها، سبک و هزینه زندگی، حمل و نقل، تحصیلات و شرایط اقتصادی ملبورن برای شما بیان کردیم. امیدواریم از این مطلب استفاده کرده باشید و در مطالب آینده سایت نیز همراه ما باشید.

Previous «
Next »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

تازه ها

دسته‌ها