• Homepage
  • >
  • آسیا
  • >
  • امارات
  • >
  • درس و مدرسه در امارات – آمادگی، ابتدایی، متوسطه، و دانشگاه

درس و مدرسه در امارات – آمادگی، ابتدایی، متوسطه، و دانشگاه

  • By شهلا
  • ۱۳۹۸-۰۳-۰۵
  • 0

در این نوشتار اطلاعاتی مفید در مورد مهدکودک ها، مدرسه ها و دانشگاه‌های کشور امارات معرفی شده است. اطلاعات مربوط به شهریه مهدکودک ها و مدارس این کشور نیز ارائه شده است. با لوکال اینتگ همراه شوید تا اطلاعات کلی در مورد آموزشگاه های این کشور عربی آشنا شوید.

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های والدین پیش از مهاجرت موقت یا دائم چگونگی آموزش و ادامه‌ی تحصیل فرزندان‌شان است. کم دغدغه‌ای هم نیست! وقتی از مهاجران می‌پرسید که اصلاً چرا از سرزمین و دیار خود راهی غربت شده‌اند و رنج سفری طولانی، و پرفراز و نشیب را به‌جان خریده‌اند، معمولاً بلافاصله پاسخ می‌دهند که همه‌ی این سختی‌ها برای آینده‌ی فرزندان‌مان است. مسئله‌ی آموزش و پرورش کودکان مهاجر در سایر کشورها به‌خودی‌ خود دردسرساز نیست. اشکال کار آنجاست که پیش از مهاجرت همه‌ی جوانب امر را نسنجیده باشید؛ به‌خصوص در موضوع بسیار مهم آموزش فرزندان.

اما در مورد خاص مهاجرت موقت یا دائم به امارات، به‌دلایل متعددی که قصد داریم در این مقاله به هر یک بپردازیم، والدین دچار مشکل چندانی نمی‌شوند. به‌ویژه که ما در امارات چندین و چند مدرسه‌ی دخترانه و پسرانه‌ی ایرانی هم داریم! در ادامه به کم‌وکیف تحصیل در امارات و نحوه‌ی آموزش کودکان و نوجوانان در مدارس ایرانی و غیرایرانی این کشور خواهیم پرداخت.

معرفی هفت امیرنشین امارات

چندین گزینه و یک انتخاب!

پراکندگی جمعیت در امارات متحده عربی و تراکم پایین جمعیت اماراتی‌الاصل (۱۹ درصد از جمعیت ۵ میلیونی امارات) نسبت به جمعیت مهاجران عملاً امارات را تبدیل به کشوری چندفرهنگی و متنوع کرده است. به‌همین دلیل در امارات با تنوع مهدکودک ها و مدارس، چه ملی و چه بین‌المللی مواجهیم.که بازتابی از سیاست مهاجرپذیری این کشور و طیف‌های گوناگون فرهنگ مهاجران است.

انواع مدارس امارات

مدارس امارات از استاندارهای بالای مدارس در سطح بین‌المللی برخوردارند. مدارس ملی امارات بیشتر مخصوص خود اماراتی‌ها و متمایل به فرهنگ عربی و اسلامی کشورهای عرب حوزه‌ی خلیج فارس است. مدارس بین‌المللی نزدیک به معیارهای مدارس غربی، یعنی مدارس اروپایی و آمریکایی است. مدارس ایرانی هم هستند که مستقیماً تحت نظارت ایرانی‌ها فعالیت می‌کنند. مهاجران و حتی بومیان محلی می‌توانند هر یک از این مدارس را که مایل باشند انتخاب کنند. به‌عبارت دیگر، این بسته به نیاز و خواست والدین است که فرزندان خود را در کدام یک از این مدارس ثبت نام کنند. اگر به آموزش و فرهنگ غربی علاقه‌مند باشند، مدارس غربی تمام امکانات لازم را فراهم می‌کنند. به‌خصوص که پذیرش بعدی در مقاطع بالاتر در اروپا و آمریکا با تحصیل در این مدارس تسهیل هم می‌شود.

اگر خانواده‌ها به فرهنگ عربی و اسلامی کشورهای عربی در این منطقه گرایش داشته باشند، مدرسه‌های محلی امکان ادامه‌ی تحصیل را مهیا می‌کنند. و در صورتی که والدین دل در گرو شیوه‌های آموزشی رایج در ایران داشته باشند، مدارس ایرانی به‌راحتی فرزندان‌شان را ثبت نام می‌کنند. پس خانواده‌ها در امارات چندان با مشکل تحصیل فرزندان (از ابتدایی و متوسطه گرفته تا دانشگاه) مواجه نیستند و تنها مسئله انتخاب خود والدین و فرزندان است.

مهد کودک در امارات

قبل از هرچیز بهتر است این نکته را متذکر شویم که توصیه نمی‌شود والدین کودکان خود را در سنین خیلی کم (مثلاً کمتر از سه‌سالگی) به مهد کودک بفرستند. چرا که کودکان در این سن و سال به‌شدت به مادر وابسته هستند. جدایی آن‌ها از والدین حتی برای ساعاتی اندک از روز می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری به روحیه‌ی کودکان وارد و حس ناامنی را در آن‌ها تشدید کند. این موضوع در مورد کودکانی که در سنین بین ۴ تا ۶ سالگی به مهدکودک می‌روند کاملاً متفاوت است؛ نه‌تنها در این سن رفتن به مهدکودک موجبات آزردگی کودک را فراهم نمی‌کند، بلکه در اجتماعی‌شدن و افزایش بهره‌ی هوشی او نیز بسیار مؤثر است.

مهدکودک های متفاوت اما با کیفیت

گام بعدی انتخاب مهدکودک مناسب است. این مسئله به‌ویژه برای مهاجران حائز اهمیت است. چون شاکله‌ی فرهنگی و رفتاری کودک درست در همین سن و سال شکل می‌گیرد. برخورد صحیح و همچنین آموزش اصولی کودک نقش مهمی در تعیین مسیر زندگی و سرنوشت او ایفا می‌کند. در مورد خاص امارات به‌طور کلی وضعیت مهدکودک‌ها در نسبتی جدایی‌ناپذیر با توسعه‌ی اقتصادی و پیشرفت‌های کیفی این کشور در حوزه‌ی آموزش قرار دارد. به‌خصوص در دبی که در این مورد سرآمد سایر امیرنشین‌های این کشور است.

امکانات آموزشی و رفاهی مناسب برای کودکان و طیف وسیعی از ابزارهای کمک‌آموزشی و تربیت خلاق کودکان از جمله ویژگی‌های مطلوب مهدکودک‌های امارات است. در اینجا باز هم انتخاب با والدین است: از سبک زندگی، فرهنگ، نوع و شیوه‌ی آموزش، علاقه‌مندی‌ها و غیره. منتهای مراتب انتخاب والدین در این نخستین گام در آموزش رسمی کودک بسیار مهم است. همان‌اندازه که با انتخاب مهدکودک مناسب می‌توان مسیر رشد و شکوفایی کودکان را هموار کرد، با انتخاب غلط، و البته نه لزوماً به‌لحاظ هزینه‌ها و امکانات آنچنانی، نتایج حاصل دقیقاً ۱۸۰ درجه متفاوت خواهد بود. در نتیجه، شما در امارات مسلماً با مشکل خاصی در انتخاب بهترین مهدکودک‌ها (جز شهریه‌ی بالا!) مواجه نیستید. مهم انتخاب صحیح است.

شهریه مهدکودک در امارات

شهریه‌ی مهدکودک‌ها در امارات از کیفیت متوسط تا بهترین کیفیت چیزی بین ۱۰ تا ۲۸ هزار درهم است. تمامی این مهدکودک‌ها از امکانات بسیار مناسبی برخوردارند و تفاوت کیفی آن‌ها بیشتر مربوط به ابزارهای آموزشی و کمک‌آموزشی پیشرفته‌تر است. بسیاری از مهدکودک‌های امارات با معیارهای پذیرفته‌شده‌ی بین‌المللی کار می‌کنند و خانواده‌ها می‌توانند بسته به نیازو تعلقات فرهنگی نسبت به انتخاب مهدکودک مناسب کودکان خود اقدام کنند.

ابتدایی و متوسطه

کنترل کیفی مدرسه‌ ها و دانشگاه‌ها در امارات بسیار جدی و دقیق است. هر یک از این آموزشگاه‌ها به‌صورت هفتگی مورد سرکشی و کنترل کیفیت آموزش قرار می‌گیرند. بین مدارس ابتدایی، متوسطه، و حتی دانشگاه هم فرقی وجود ندارد. قوانین برای همه‌ی آموزشگاه‌ها به یک میزان برقرار است. در طول این بررسی‌های هفتگی جزئیات گزارش‌ها پیوسته به اطلاع خانواده‌ها و معلمان و اساتید دانشگاه می‌رسد تا سطح کیفی آموزش در حد قابل قبولی تثبیت شود و حتی ارتقاء پیدا کند. این مورد اخیر بسیار حائز اهمیت است.

کنترل کیفی در آموزشگاه‌های امارات

چنان‌که پیشتر گذشت، والدین و فرزندان در امارات با کمبود گزینه‌های ادامه‌ی تحصیل مواجه نیستند. بلکه مهم‌ترین مسئله در اینجا انتخاب بهترین‌هاست. همین موضوع است که موجبات کنترل کیفی دقیق و دائمی آموزشگاه‌ها در امارات را فراهم می‌کند. امارات که در گذشته از سطح پایین آموزش و تحصیل برخوردار بود، اکنون با اعمال چنین سنجش‌های دقیقی به یکی از کشورهای روبه‌رشد خاورمیانه در زمینه‌ی آموزش تبدیل شده است.

دوره تحصیلی در مدارس ایرانی و غیر ایرانی

آموزش در دوره‌ی ابتدایی از پنج سالگی و دوره‌ی دبیرستان از یازده سالگی آغاز می‌شود. می‌توان مدارس امارات را در یک تقسیم‌بندی دیگر به دو دسته‌ی مدارس دولتی و غیردولتی تقسیم کرد. خبر نه‌چندان خوب برای خانواده‌های ایرانی این است که برخی از این مدارس مانند مدارس ایران آزمون ورودی برگزار می‌کنند! مدارس از شهریور کار خود را آغاز می‌کنند و تعطیلات هم (برخلاف ایران!) فقط دوماه اول تابستان است. در امارات نه از تعطیلی وسط هفته خبری هست و نه از بین‌التعطیلین!

شهریه مدارس

شهریه‌ی مدارس بسته به امکاناتی که به خانواده‌ها و دانش‌آموزان ارائه می‌شود متفاوت است. حداقل می‌توانید خاطرجمع باشید که قرار نیست هیچ نهادی شهریه‌ها را یکی کند و آخر هم موفق به انجام این کار نشود! پس تکلیف مشخص است: هر مدرسه هزینه‌های خاص خود را دارد و شهریه‌ی متناسب با این هزینه‌ها دریافت می‌کند: از ۱۰ هزار درهم تا ۶۰ هزار درهم! در ضمن، مدارس امارات همیشه رتبه‌بندی می‌شوند و این رتبه‌بندی از طریق روزنامه و پایگاه‌های اینترنتی در اختیار مردم قرار می‌گیرد: مدارس عالی، مدارس خوب و الخ. جالب این‌که مدرسه‌ها تنها با توجه به رتبه‌ای که در این رده‌بندی کسب می‌کنند اجازه دارند شهریه‌ی خود را افزایش دهند.

دانشگاه‌های امارات

دانشگاه‌های امارات به‌لطف پیشرفت اقتصادی و توسعه‌ی فزاینده‌ی این کشور به یکی از قطب‌های آموزش در منطقه تبدیل شده‌اند. چنان که پیشتر گذشت، کنترل کیفی آموزشگاه‌ها در امارات موجب شده است که سطح کیفی آموزش در این کشور افزایش قابل‌ملاحظه‌ای پیدا کند. دانشگاه‌های امارات اکنون در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرند. اگر مایل به ادامه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های امارات متحد عربی باشید باید در ماه‌های پایانی سال تحصیلی (اردیبهشت و خرداد) اقدام کنید. توجه کنید که برای تحصیل در هر یک از مقاطع مذکور باید حتماً به انگلیسی یا عربی مسلط باشید.

رشته محبوب و دانشگاه های معتبر امارات

از جمله رشته‌هایی که در امارات بسیار محل توجه است و از کیفیت آموزشی بالایی برخوردار است رشته‌ی مدیریت و بازرگانی است. تحصیل در این رشته آینده‌ی شغلی فرد را در خود امارات تضمین می‌کند. به‌خصوص اگر فرد از دانشگاه «امارات متحد عربی» فارغ‌التحصیل شود. این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه‌های امارات و جهان عرب است، و از جمله قدیمی‌ترین دانشگاه‌های این کشور محسوب می‌شود. در کنار دانشگاه «امارات» می‌توان از دانشگاه مدرن «خلیفه» در ابوظبی هم یاد کرد که دانشگاهی تازه‌تأسیس و در سطح بین‌المللی است. به احتمال زیاد از این دانشگاه در آینده بیشتر خواهیم شنید.

دانشگاه‌های آمریکایی امارات

اما امارات دانشگاه معروف دیگری هم دارد که در بین ایرانیان بیشتر شناخته شده است: دانشگاه آمریکایی دبی. رتبه‌ی جهانی این دانشگاه ۵۵۱ است و چنین دانشگاهی با چنین رتبه‌ای برای کشوری که هنوز ۵۰ سال از تأسیس آن نگذشته است افتخار کمی نیست. این دانشگاه چنان‌که از عنوان آن پیداست دانشگاهی مورد تأیید ایالات متحد آمریکا و از ابتدا هم دانشگاهی چندملیتی بوده است. برای ادامه‌ی تحصیل در دانشگاه آمریکایی دبی حتماً باید به انگلیسی پیشرفته مسلط باشید. اگر هم هنوز زبان انگلیسی شما در این سطح نیست، می‌توانید از کلاس‌های زبان انگلیسی فشرده در دانشگاه آمریکایی دبی استفاده کنید.

نمونه‌ی دیگری از دانشگاه‌های چندملیتی امارات «دانشگاه شارجه» است. این دانشگاه هم نظیر دانشگاه آمریکایی دبی مورد تأیید سیستم آموزشی ایالات متحد آمریکا و پیرو سیاست‌های آموزشی این کشور است. نکته‌ی مهم‌تر این‌که شهر شارجه اخیراً به‌عنوان یکی از بهترین شهرهای دانشجویی جهان شناخته شده است. این مسئله می‌تواند در انتخاب دانشگاه‌های این شهر تأثیر بسزایی داشته باشد.

وضعیت مهاجران ایرانی در امارات

Previous «
Next »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

تازه ها

دسته‌ها