تهرانجلس پایتخت ایرانیان مهاجر

  • By سیاوش
  • ۱۳۹۸-۰۴-۱۱
  • 0
لس آنجلس یا تهرانجلس

از دیرباز تا کنون ایرانیان به چارچوب مرزهای سرزمینی کشور خود محدود نشده‌اند و در سراسر جهان نام ایران و فرهنگ ایرانی را طنین‌انداز کرده‌اند. در این میان می توان پایتخت ایرانیان مهاجر را لس آنجلس یا تهرانجلس را نام برد. 

امروزه بیش از سه میلیون ایرانی مهاجر مقیم کشورهایی نظیر آلمان، سوئد، فرانسه، انگلستان و ایالات متحد آمریکا هستند. آمار رسمی حاکی از حضور و پراکندگی بیش از شش میلیون ایرانی در خارج از کشور است که هفت درصد از کل جمعیت ایران را شامل می‌شود. در این میان، حجم سرمایه‌ی ایرانیان در خارج از کشور بیش از ۱٫۳ تریلیون دلار برآورد می‌شود و فقط کارگران مهاجر ایرانی در سال ۲۰۰۶ در طول یک‌سال بیش از ۲ میلیارد دلار درآمد داشته‌اند.

ایرانیان چه در داخل کشور و چه در خارج از ایران به‌لحاظ سطح تحصیلات، موقعیت اجتماعی، و شرایط اقتصادی و مالی از جایگاه ممتازی برخوردارند؛ اما متأسفانه پایگاه اجتماعی ایرانیان و همبستگی آن‌ها به‌خصوص از نظر فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی در کشورهای میزبان چندان قوی و حائز اهمیت نیست، چون از اتحاد و یکپارچگی بسیار کم‌تری نسبت به سایر اقوام برخوردارند.

با این حال، چه‌بسا موفق‌ترین جامعه‌ی ایرانی در خارج از مرزهای ایران جمعیت ایرانیان مهاجر در لس آنجلس باشد. که همواره در سیاست‌گذاری و حوزه‌ی عمومی کالیفرنیا بسیار تأثیرگذار بوده‌اند. جمعیت ایرانیان مهاجر در ایالات متحد آمریکا را بیش از یک میلیون نفر برآورد کرده‌اند.

تهرانجلس و مهاجران ایرانی

آمار مهاجران ایرانی

آمار رسمی جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد که بیشترین تعداد ایرانیان مهاجر در ایالات متحد آمریکا زندگی می‌کنند و بالغ بر یک میلیون و چهارصد هزار نفر جمعیت دارند. پس از آن امارات متحد عربی با ۸۰۰، انگلستان و کانادا با ۴۱۰، آلمان با ۲۱۰، فرانسه با ۱۵۵ و سوئد با ۱۱۰ هزار نفر ایرانی بیشترین مهاجران ایرانی را از سراسر جهان در خود جای داده‌اند. البته این آمار همیشه مخدوش است و به‌دلایل بسیاری نظیر دوتابعیتی‌بودن، مهاجرت‌های چندباره، اعلام تابعیت غیرایرانی گاه بسیار متفاوت هستند.

تحصیلات ایرانیان مهاجر در آمریکا

با این‌که پراکندگی جمعیت ایرانیان آمریکا از نیویورک، تگزاس، ویرجینیا، مریلند تا سیاتل، واشینگتن و آتلانتا متفاوت است، اما این جمعیت عظیم ایرانیان مهاجر در ایالات متحد آمریکا غالباً در جنوب ایالت کالیفرنیا زندگی می‌کنند.

جالب این‌که ایرانیان آمریکا به‌عنوان تحصیل‌کرده‌ترین گروه نژادی آمریکا شناخته شده‌اند: در ابتدای قرن جدید بیش از ۵۶ درصد ایرانیان دارای مدرک کارشناسی و نزدیک به ۲۷ درصد ایرانیان مهاجر دارای مدرک کارشناسی ارشد و دکتری بوده‌اند؛ جمعیتی که ۵۰ درصد بیش‌تر از متوسط جامعه‌ی آمریکاییان و سایر مهاجران درآمد دارند و برخی سهم ایرانیان آمریکا در اقتصاد این کشور را ۴۰۰ میلیارد دلار ارزیابی کرده‌اند.

محل نمایشگاه بیژن طراح معروف ایرانی

مهاجران ایرانی در لس آنجلس

در میان شهر های که ایرانیان در آن اقامت دارند لس‌آنجلس پایتخت بی‌چون و چرای ایرانیان مهاجر در جهان است. این شهر زیبای جنوب کالیفرنیا چیزی بیش از ۷۰۰،۰۰۰ ایرانی را در خود جای داده است و قدمت جامعه‌ی ایرانیان شهر به بیش از نیم‌قرن می‌رسد. هیچ شهر دیگری نمی‌توانست این‌چنین میزبان دنیای کوچک و متنوع مهاجران ایرانی باشد و در این زمینه با لس‌آنجلس رقابت کند. تهرانجلس مرکز صنعت و فرهنگ ایرانیان آمریکا است که به‌ویژه هزاران هنرمند و موسیقی‌دان ایرانی را در آغوش گرفته است. لس آنجلس در سطح جهانی به توسعه‌ی فرهنگی ایرانی می‌پردازد و در این‌خصوص بسیار تأثیرگذار بوده است.

مهاجران ایرانی در آمریکا

اطلاعات کلی درباره لس آنجلس

لس آنجلس شهری بزرگ و مدرن در کرانه‌های جنوب غربی ایالات متحد آمریکا و سواحل زیبای اقیانوس آرام است. مساحت آن ۱۳۰۲ کیلومترمربع است و زیستگاه طبیعی گونه‌های متعدد گیاهی و جانوری، و مملو از زیبایی‌های طبیعی و خدادادی است. تنوع مناطق و گونه‌های طبیعی و منحصربه‌فرد لس آنجلس این شهر بزرگ آمریکایی را به یکی از زیباترین شهرهای جهان بدل کرده است.

آب و هوای لس آنجلس مدیترانه‌ای است و گاه آن را با سواحل اسپانیا مقایسه می‌کنند. لس آنجلس شهری پیشرفته و مدرن است که از بهترین و برترین تکنولوژی‌های جدید برخوردار است. با این حال، این شهر از حجم عظیم ترافیک و آلودگی هوا رنج می‌برد. لس آنجلس با طیف وسیعی از حرفه‌ها و صنایع و برخورداری از شبکه‌ی وسیع و پیشرفته‌ی حمل و نقل هوایی، دریایی و ریلی، موتور محرک اقتصاد آمریکا است و در چنین شرایطی بی‌راه نیست که شهر منتخب ایرانیان مهاجر در خارج از کشور است.

از مکان های دینی در لس آنجلس

علت جمع شدن ایرانیان در تهرانجلس

تهرانجلس به یک نام جهانی تبدیل شده است. و این در حالی است که در سایر شهرهای بزرگ جهان نظیر تورنتو نیز مناطق مشابهی از جامعه‌ی ایرانیان مهاجر وجود دارد. از دهه‌ی ۶۰ میلادی بسیاری از دانشجویان ایرانی با دریافت بورس‌های تحصیلی دولتی جهت تحصیل و کار به لس آنجلس وارد و بسیاری از آن‌ها در این شهر ماندگار شدند. این روند مهاجرت پس انقلاب نیز ادامه پیدا کرد و به‌مرور تهرانجلس را به پایتخت مهاجران ایرانی در خارج از مرزها بدل کرد.

این روزها با این‌که حجم مهاجرت به لس آنجلس نسبت به گذشته فروکش کرده است، اما همچنان هزاران نفر تلاش می‌کنند تا به خانواده‌های خود در لوس‌آنجلس بپیوندند و افق زندگی آینده‌ی خود را در این شهر جستجو و ترسیم می‌کنند.

محله های معروف لس آنجلس

قدیمی‌ترین اجتماع ایرانیان در غرب لس‌آنجلس در وستوود و بورلی هیلز مستقر هستند، اما می‌توان گفت که حضور جامعه‌ی ایرانی در این شهر صرفاً در این ناحیه متمرکز نیست و ایرانی‌ها در سراسر ابرشهر لس آنجلس پراکنده هستند و این پراکندگی شامل پنج منطقه‌ی اصلی می‌شود: وستوود، پیکو، گلندیل، انسینو، و ارواین. بوها و صداهایی که از این نواحی آسمان شهر را پر می‌کند ویژگی‌های منحصربه‌فرد زندگی جامعه‌ی ایرانی را به ذهن متبادر می‌سازد.

محله وست وود

وست‌وود در جنوب محوطه‌ی دانشگاه یو.سی.ال.ای (دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس) واقع شده است و قلب تپنده‌ی جامعه‌ی ایرانی است؛ تا جایی که شهرداری لس آنجلس برای قدردانی از خدمات ایرانیان به این شهر، تقاطع خیابان ویلکینز و بلوار وست‌وود را «میدان پارسی» نام نهاده است.

زنجیره‌ای از فروشگاه‌های کتاب و موسیقی در وست‌وود قرارگرفته‌اند که جدیدترین محصولات فرهنگی ایرانی را از تهران تا تهرانجلس ارائه می‌دهند. از دیگر محصولات فرهنگی ایرانی در این منطقه می‌توان از لباس‌ها، اثاثیه و هدایای مزین به خوشنویسی ایرانی و طرح‌های سنتی نام برد. فروشگاه‌های فرش هم در سراسر این شهر وجود دارند.

خیابان های زیبای شهر فرشتگان

رستوران های معروف محله وست وود لس آنجلس

وست‌وود یک آشپزخانه‌ی بزرگ ایرانی در لس‌آنجلس است. رستوران‌هایی مانند شعله، شهرزاد، و شمشیری از جمله بهترین سالن‌های غذاخوری ایرانی در لس‌آنجلس هستند که طبخ وسیع و متنوعی از غذاهای ایرانی را برای مشتریان خود تدارک می‌بینند. به‌خصوص فسنجان و خورش انار که هم شیرین و هم ترش و نمکی طبخ می‌شوند، و همین‌طور انواع کباب گوشت، مرغ و ماهی با برنج و لیمو و زعفران! اینجا حتی نان لواش و بربری هم پیدا می‌شود که کیفیت خوبی دارند.

نباید از فست‌فودهای ایرانی واقع در ناحیه‌ی وست‌وود نیز غافل شد که از معدود فست‌فودهای ایرانی خارج از کشور است و انواع غذاهای سرشار از پنیر و سس را آماده و ارائه می‌کنند.

می‌توانید در کافه‌های وست‌وود دسرها و بستنی‌های فوق‌العاده‌ی ایرانی نظیر فالوده‌ی شیرازی و بستنی‌های خامه‌ای سنتی ایران با ترکیب گلاب و شربت‌های بی‌نظیر ایرانی، و به‌ویژه هویج‌بستنی محبوب ایرانی‌ها را امتحان کنید.

شاید هم مایل باشید که ساندویچ میل کنید یا از شیرینی‌های درجه‌ی یک ایرانی مثل بامیه لذت ببرید که اگر نگوییم در جهان بی‌نظیر اما قطعاً کم‌نظیر هستند.

همه‌ی این‌ها نواری هیجان‌انگیز و خوشمزه را بر کرانه‌ی بلوار وست‌وود شکل داده‌اند که به‌جرأت می‌توان گفت گسترده‌ترین و متنوع‌ترین رستوران‌های ایرانی در فراسوی مرزهای سرزمینی کشورمان هستند.

محله بورلی‌هیلز

بورلی‌هیلز یکی از چند محله‌ی دیگری است که تا بخواهید ایرانی دارد. یک‌سوم دبیرستان بورلی‌هیلز را دانش‌آموزان ایرانی پر کرده‌اند و از تعطیلات نوروز خود هم غافل نمی‌شوند! شاید باورش سخت باشد اما عید نوروز و سیزده بدر در لس آنجلس خیلی برای ایرانی‌ها مهم است؛ طوری که در روز سیزدهم سال کم‌تر پارکی در لس آنجلس خلوت می‌ماند!

محله گلندیل

گلندیل پایتخت ارمنیان لس‌آنجلس است و ترکیبی از ارامنه‌ی ارمنستان، روسیه، ایران، لبنان، فلسطین، عراق و سوریه را در خود جای داده است. کم‌وبیش در اینجا با یک جامعه‌ی ملل مواجه هستید! حداقل ۵۰ هزار نفر از ارامنه‌ی ایران در این شهر جمع هستند که در کنار سایر ارامنه از نقاط دیگر جهان ترکیبی رنگارنگ از مذهب و زبان‌های روسی، ترکی، عربی و ایرانی را ایجاد می‌کنند. در مرکز گلندیل رستوران و باغ رافی قرار دارد که شهره‌ی شهر است. اگر هوس دیزی یا آبگوشت کرده باشید رستوران ارمنی نرسس ونک میزبان شماست.

محله سانتا مونیکا در تهرانجلس

یکی دیگر از مناطق پرجمعیت شهر سانتا مونیکا است که ایرانیان زیادی را در خود جای داده است. اینجا هم پر است از نشانه‌ها و ویژگی‌های زبان فارسی و فارسی‌زبانان. انسینو ترکیبی زیبا از ایرانیان، ارامنه و روس‌ها را در امتداد بلوار ونتورا ترسیم کرده است. در بازار بزرگ وودلند می‌توان هم از غذاهای مطبوع ایرانی لذت برد و هم برای کنسرت‌های مختلف ایرانی بلیط تهیه کرد. دیوارهای تبلیغاتی این منطقه از اطلاعیه‌ها و اخبار کنسرت‌های موسیقی پاپ ایرانی پر است.

اگر هوس قلیان و چای دبش قندپهلو در تهرانجلس کرده‌اید حتماً از رستوران یاران دیدن کنید: فضایی باز و پر از تخت‌های سنتی که در قلیان‌سراهای ایرانی متداول است و حالا در قلب آمریکا نیز پیدا می‌شوند و تا نیمه‌های شب مشغول ارائه‌ی خدمات به مشتریان خود هستند. این رستوران‌ها و قلیان‌سراهای سنتی ایرانی گاه چنان شلوغ می‌شوند که باید در صف و لیست انتظار بمانید. ایرانیان لس آنجلس از بریانی نگذشته‌اند! بریانی شهر اصفهانی معروف است و کم‌تر کسی پیدا می‌شود که از آن نچشیده باشد.

گرچه هیچ‌جای دنیا وطن نمی‌شود، اما ایرانیان لس آنجلس به‌خوبی نشان داده‌اند که می‌توان در آنسوی مرزهای کشور خود نیز فضایی مهیج و دل‌چسب از عناصر فرهنگی و سنتی کشور خود ایجاد کرد؛ و نه‌تنها دلتنگی دوری از وطن را مرهم نهاد، بلکه میزبان سایر ملل و فرهنگ‌ها بود و اقوام مختلف را با ویژگی‌های بومی و محلی سرزمین خود آشنا کرد. به این معنا، می‌توان گفت که ایرانیان لس آنجلس به‌نوبه‌ی خود سفیران فرهنگی ایران و اقوام مختلف ایرانی هستند.

Previous «
Next »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

تازه ها

دسته‌ها