تحولات قوانین اخیر مهاجرت در جهان

  • By سیاوش
  • ۱۳۹۸-۰۳-۲۹
  • 0
تحولات قوانین اخیر مهاجرت

تحولات قوانین اخیر مهاجرت در کانادا

به تازگی دولت کبک قوانینی را لغو کرده است که درخواست کار هزاران مهاجر ماهر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. دولت در دفاع از حرکت بحث‌ برانگیز خود ادعا دارد این اقدام باعث سازگاری بیش‌تر مهاجران با نیازهای بازار کار کبک خواهد شد. اصلاحات جنجال‌ برانگیز دولت کبک در خصوص قوانین مهاجرت، به تازگی به تصویب مجلس ملی رسید. طبق تحولات قوانین اخیر مهاجرت کانادا، به طور رسمی حدود ۱۶٫۰۰۰ درخواست پردازش نشده‌ی مربوط به برنامه‌ی کار کارگران ماهر لغو شد.

در ماه فوریه قانون «بیل ۹» با پیشنهاد لغو فوری درخواست‌هایی که تا قبل از ۲ اوت ۲۰۱۸ ارسال شده بودند، ارائه شد. در آن زمان، تعداد درخواست‌های در حال بررسی حدود ۱۸٫۰۰۰ درخواست بود. اما دولت مجبور شد طبق حکم دادگاه عمل کرده و پذیرش درخواست‌ها را تا زمانی که قانون «بیل ۹» در مجلس ملی تصویب شود ادامه دهد. درنتیجه حدود ۲۰۰۰ درخواست به صورت موقت پذیرش شد که از این تعداد تنها ۲۵۸ درخواست تایید شد. قانون «بیل ۹» بعد از ۱۹ ساعت، با کسب ۴۲ رای از ۶۲ رای مجلس تصویب شد.

تحولات قوانین اخیر مهاجرت در کبک کانادا

به گفته دولت، هدف تصویب این قانون حصول اطمینان از یکپارچه شدن مهاجران کبک و در نهایت آمادگی بیشتر آنها برای موفقیت در بازار این کشور است.

«سایمون جولین برت»، وزیر مهاجرت کبک، قبل از رای‌گیری گفت: «ما قصد داریم سیستم مهاجرت را به دلیل منافع عمومی تغییر دهیم، زیرا باید از این موضوع که سیستم مهاجرت در تناسب با بازار کار است، اطمینان حاصل کنیم.»

اولویت‌ بندی درخواست‌ها بر اساس علاقه‌مندی‌ها

«جولین برت» اعتقاد دارد، لغو درخواست‌های قدیمی حدود ۵۰٫۰۰۰ نفر از جمله خانواده‌ی متقاضیان را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اما برای تغییر سیستم پذیرش کارگر کبک (QSWP)به سیستم آنلاین انتخاب بر اساس علاقه‌مندی، لازم است. به گفته «جولین برت»، برنامه‌هایی که زمان اجرای QSWP بر اساس اصل «خدمت‌رسانی سریع‌تر به اولین درخواست ارسال شده» وجود داشتند، با نیازهای واقعی کارفرمایان ایالت همخوانی ندارد.

سیستم آنلاین جدید کبک را قادر می‌سازد متقاضیان را بر پایه جرئیات ارائه شده در لیست علاقه‌مندی‌های‌شان، که به صورت الکترونیکی از طریق پورتال Arrima ارسال می‌شود، انتخاب کنند.

لیست علاقه‎مندی‌ها جزئیات مربوط به تحصیلات متقاضی، تعالیم آموزش دیده، سابقه کاری و مهارت‌های زبان آنها را مشخص می‌کند.

وزارت مهاجرت کبک، متقاضیان را دعوت می‌کند، برای دریافت گواهی انتخاب کبک CSQ درخواست بدهند. این گواهی بر اساس ملاحظات مختلف، از جمله نواحی دورافتاده‌ی استان که کمبود کار در آنجا زیاد است ارائه می‌شود.

همچنین «جولین برت» اظهار داشت: «سیستم لیست علاقه‌مندی‌ها برای رسیدگی به این کمبودها از طریق سازماندهی درخواست‌های کار، کمک خوبی برای دولت است. کسانی که درخواست کارشان لغو شده هم می‌توانند دوباره از طریق سیستم لیست علاقه‌مندی‌ها اقدام کنند.»

فدراسیون اتاق بازرگانی کبک FCCQ نیز از تصویب قانون «بیل ۹» استقبال کرد و اظهار داشت تلاش‌های دولت برای سازماندهی مهاجران مطابق با نیازهای کارفرمایان ،تاثیر بسیار مهمی خواهد داشت.

«استفان فورگت»، رئیس جمهور و مدیر FCCQ گفت: «اقدامات دولت برای ایجاد هماهنگی بیشتر بین مهارت‌های مهاجران و افراد مورد نیاز شرکت‌های کبک، انجام خواهد گرفت.»

در این بین، رئیس انجمن وکلای مهاجرت کبک این حرکت را محکوم کرد و آن را برای کسانی که حالا درخواست‌هایشان لغو شده است «کاملا ویرانگر» خواند.

«گوییم کلیش» گفت: «بعضی از این متقاضیان سه، چهار، و حتی بیش از پنج سال منتظر بوده‌اند.»

تحولات قوانین اخیر مهاجرت در  آمریکا

نیویورک قانونی تصویب کرده که به مهاجران غیرقانونی اجازه می‌دهد گواهینامه رانندگی بگیرند.

این پیشنهاد به مجلس سنا ارائه و توسط فرماندار امضا شد. این لایحه که به عنوان لایحه‌ی سبز شناخته می‌شود، ماه‌ها با مقاومت شدید جمهوری‌خواهان روبرو شد و همچنین باعث چند دسته شدن دموکرات‌های ایالت شده است. این روزها بحث درباره مهاجران غیرقانونی و حقوق مهاجران بالا گرفته است.

این لایحه که در هفته گذشته توسط مجلس شورای دولتی تصویب شد، روز دوشنبه در مجلس سنای آمریکا به رأی گذاشته شد و با ۲۹ رای از ۳۳ رای به تصویب رسید. بعد از آن به صورت رسمی در روزنامه «اندرو کومو» توسط اکثریت دموکرات‌ها به امضا رسید.

تحولات قوانین اخیر مهاجرت در آمریکا

دولت به شدت برای پیشبرد این لایحه تلاش کرده اما با مقاومت شدید جمهوری‌خواهان و دموکرات‌هایی که نماینده مناطقی مانند لانگ آیلند هستند، روبرو شده است. طرفداران این لایحه می‌گویند، این قانون جاده‌ها را امن‌تر می‌کند، هزینه‌های بیمه اتومبیل را کاهش می‌دهد و برای دولت درآمدزایی خواهد کرد. با این حال، مخالفان اعتقاد دارند، این لایحه باعث تضعیف قانون شده و مهاجرت غیرقانونی را تشویق می‌کند.

افکار عمومی درباره تحولات قوانین اخیر مهاجرت

افکار عمومی درباره تحولات قوانین اخیر مهاجرت در آمریکا یکپارچه نیست. طبق نظرسنجی موسسه تحقیقات کالج سینا که در اوایل همین ماه برگزار شد، اکثر مردم نیویورک با این لایحه مخالفت کردند و حدود ۴۰ درصد افراد، حامی این قانون بودند. بر اساس گزارش نیویورک تایمز، سرنوشت این لایحه برای هفته‌ها نامشخص بود و انتظار می‌رفت روند پیشرفت آن متوقف شود، اما در هفته‌ی گذشته زمانی که رهبر حزب دموکرات، با ابراز نگرانی درباره تاثیرات سیاسی این لایحه، از سناتورهای حومه خواست تا در برابر انجام آن مقاومت نکنند، وضع تغییر کرد. هر چند جمهوری‌خواهان از حالا نشان داده‌اند که در انتخابات سال آینده با این لایحه به عنوان یک معضل مهم برخورد خواهند کرد.

«کومو»، که قبلا اعلام کرده بود از این لایحه حمایت می‌کند، در روز رای‌گیری قانون‌گذاران را غافلگیر کرد و گفت: «تنها در صورتی لایحه را امضا خواهد کرد که دادستان کل ایالتی تضمین دهد، از دسترسی مرکز مهاجرت فدرال به پایگاه داده DMV جلوگیری کند.»

«لتیتیا جیمیز» دادستان کل نیز اعلام کرد: «از اطلاعات کسانی که برای دریافت گواهینامه رانندگی درخواست می‌دهند کاملا حمایت می‌کند.»

براساس برآوردهای موسسه سیاست های مهاجرت، این لایحه شامل حدود ۹۴۰،۰۰۰ مهاجر می‌شود که به صورت غیرقانونی در نیویورک زندگی می‌کنند.

تحولات قوانین اخیر در آمریکا

این مبارزه‎ها بیش از دو دهه است که در مقابل اعطای گواهینامه رانندگی انجام می‌شوند. قبل از سال ۲۰۰۱، متقاضیان برای دریافت گواهینامه رانندگی مجبور به ارائه مدارک شهروندی خود نبودند. اما بعد از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر، «جورج پاتاکی» که یک جمهوری‌خواه بود، دستور داد متقاضیان واجد شرایط برای دریافت گواهینامه باید شماره امنیت اجتماعی داشته باشند.

در سال ۲۰۰۷ نیز «الیوت اسپیتزر»، رئیس جمهور دموکرات، تنها برای این‌که اعلام کرد این سیاست را لغو خواهد کرد، با واکنش شدیدی روبرو شد. این اعتراضات در نهایت منجر به عقب نشینی اسپیترز از موضع خود شدند.

تحولات قوانین اخیر مهاجرت در انگلستان

مردم از دولت انگلیس خواستار پذیرش ۱۰٫۰۰۰ کودک پناهجو هستند.

در میان وقایع جشن هشتادمین سالگرد اتفاق قطار kindertransport که کودکان زیادی را از دست نازی‌ها نجات داد، تماس‌های جدیدی درباره‌ی حفظ امنیت ۱۰٫۰۰۰ کودک پناهجو دریافت شد.

مهاجرت به انگلستان

«سجاد جاوید»، به تازگی طرح جدیدی برای اسکان مجدد پناهندگان در معرض آسیب را اعلام کرد اما درمورد تعداد کودکانی که مشمول این طرح می‌شوند خبری داده نشد.

تحولات قوانین اخیر مهاجرت دولت برای پناهندگی به کودکان

دولت برای منتقل کردن کودکان پناهنده به انگلستان دو طرح دارد. طرح اسکان مجدد کودکان در معرض آسیب (VCRS)که برای آوردن ۳۰۰۰ پناهنده از مناطق درحال درگیری در خاورمیانه ارائه شده است و طرح Dubsبرای اسکان ۴۸۰ کودک پناهنده بدون همراه یا خانواده از اروپا.

«جاوید» با آغاز هفته جهانی پناهندگان تایید کرد، در اوایل سال آینده انگلستان طرحی برای اسکان حدود ۵۰۰۰ پناهنده از آسیب‌پذیرترین مناطق جهان دارد. طبق این برنامه قرار است پناهجوها تا سال ۲۰۲۰ در انگلستان اسکان داده شوند.

سخنگوی وزارت امور خارجه انگلستان اظهار داشت: «انگلستان از سال ۲۰۱۶، بیش‌ترین تعداد پناهنده را از خارج اروپا، نسبت به سایر کشورهای عضو اتحادیه‌ی اسکان داده است و ما همچنان قصد داریم به کمک به افراد ساکن در آسیب‌پذیرترین مناطق جهان ادامه دهیم. تحولات قوانین اخیر مهاجرت انگلستان (طرح جدید اسکان مجدد جهانی) به هزاران نفر از جمله کودکان کمک می‌کند از جنگ و آزار و اذیت رهایی یابند و زندگی جدیدی در انگلستان بسازند. طبق بند ۶۷ از قوانین مهاجرت یا اصلاحات Dubsبرای انتقال ۴۸۰ کودک کاملا تعهد می‌دهیم و متعهد به انجام آن هستیم.»

خیره عبور ایمن و حمایت از کودکان

خیریه‌ی «عبور ایمن» برای حمایت از ۱٫۱۷۰ کودک پناهنده از مقامات محلی تعهد گرفته است و این پرسش را مطرح کرد که چرا دولت تا به حال فقط اجازه ورود چند صد نفر از این کودکان را به انگلیس داده است، درصورتی که تعداد زیادی پناهگاه مجاز محلی برای اسکان کودکان وجود دارد.

«النور هریسون»، مدیر اجرایی خیریه‌ی «عبور ایمن»، از این طرح جدید استقبال کرد اما اظهار داشت با وجود عدم اطمینان درباره راه‌های امن و قانونی برای انتقال قانونی کودکان، نگرانی‌هایی وجود دارد.

همچنین او می‌گوید: «با وجود اینکه محل‌های اختصاص داده شده به طرح اسکان کودکان بدون همراه، برای حمایت از ۳۰۰۰ کودک ساخته شده‌اند، ما متوجه شدیم در سال ۲۰۱۸ تنها ۲۰ کودک تحت حمایت این طرح اسکان داده شده‌اند.»

علاوه بر طرح Dubs، خیریه‌ی «عبور ایمن» در حال مذاکره با دولت برای اسکان ۱۰٫۰۰۰ کودک پناهجو در ۱۰ سال آینده از مناطق جنگی و اروپا است.

Previous «
Next »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

تازه ها

دسته‌ها