تاریخ دانمارک، قسمت اول: از زمان باستان تا دوران رنسانس

  • By سیامک
  • ۱۳۹۸-۰۶-۲۹
  • 0

دانمارک دارای حدود ۴۵ هزار کیلومتر مربع مساحت و بیش از پنج میلیون نفر حمعیت دارد. در حال حاضر ی‍كی از کوچ‍كترین کشورهای اروپایی است در حالی که در دوران گذشته منطقه وسیعی را شامل می شده است. در این مقاله قصد داریم تا تاریخ دانمارک را به طور مختصر تا ۱۶۶۰ میلادی شرح دهیم. در قسمت دوم تاریخ دانمارک از این سال تا عصر معاصر شرح داده خواهد شد.
از حدود ۱۲۵۰۰ سال پیش انسانها در دانمارک زندگی كرده اند. انسانها از طریق ش‍كار و ماهیگیری تغذیه میكردند تا اینك‍ه از حدود ۳۹۰۰ به كشاورزی روی آوردند. از حدود دوهزار سال پیش روستاها در دانمارک ش‍كل گرفت. اولین شهرهای دانمارک در حدود چهارصد میلادی بنا نهاده شد که از جمله آنها شهر غیب  (Ribe) است.

تاریخ باستان

از حدود سال هفتصد میلادی بیشتر مناطق دانمارک توسط پادشاهی اداره میشد. پادشاه دانمارک، هغالد بلتان ( Harald Blåtand) که در سال ۹۷۸ میلادی فوت شد، در سنگ نوشته ای که از دوران زمامداری اش مانده ادعا می کند که او بوده که دانمارک را به صورت یکپارچه در آورده است. این سنگ نوشته در شهر یلینگ (Jelling) در شبه جزیره یولند واقع شده است. این سنگ در میان دانمارکی هابه عنوان نشان غسل تعمید (Danmarks dåbsattest) شناخته میشود. چرا که در این سنگ نوشته عنوان شده است که دانمارکی ها توسط این پادشاه به مسیحیت گرویده اند.

دوره وایکینگ ها

از سال حدود هشتصد میلادی تا هزار و صد میلادی به دوره وایکینگ ها تعلق دارد. در این دوران جنگاورانی از اسکاندیناوی شامل دانمارک، سويد و نروژ سوار بر کشتی های تند روی خود بر کشورهایی چون انگلستان، فرانسه و روسه حمله کرده و بر آنها چیره می شدند. کشتی های وایکینگ ها مجهز به پارو و بادبان بود و به دلیل کف صافی که داشت می توانست تا نزدیکی ساحل برود. اینها از دلایل باعث برتری وایکینگ ها در جنگ ها بود. در این دوران دانمارک ثروتمند تر شد. وایکینگها کشتی های خود را از غنائم جمع می کردند و راهی خانه می شدند. در این دوران شهرهایی چون اودنسه، آلبواع، و اُهوس بنا نهاده شد. برج و باروهایی نیز از آن دوران به جا مانده است، مانند فیاکت (( Fyrkatو تغلبواع (Trelleborg ).

در دوره وایکینگها قدرت پادشاهان بیشتر و بیشتر شد. پادشاه به عنوان ثروتمندترین فرد کشور شناخته می شد. برخی از افراد قدرتمند از این موضوع ناراضی بودند، که این مساله سبب درگیرهای نظامی میشد. در سال ۱۰۸۶ در یکی از این مناقشات پادشاه وقت دانمارک، کنود مقدس به قتل رسید. پس از این اتفاق قدرت پادشاهان بیشتر تحت نفوذ افراد قدرتمند و با نفوذ قرار گرفت.

دوران قرون وسطی

دوران قرون وسطی از حدود هزار و صد میلادی تا هزار و پانصد میلادی را شامل می شود. همانطور که پیشتر گفته شد مسیحیت توسط پادشاه هغال بلاتند وارد دانمارک شد. خود پادشاه در سال ۹۶۵ غسل تعمید داده شد. از آن تاریخ تا بیش از پانصد سال بعد از آن کلیسای دانمارک بخشی از کلیسای کاتولیک رم بود. در این مدت بیشاپ ها و پدران روحانی در کشور دانمارک به گسترش مسیحیت مبادرت ورزیدند و هر روز قدرت کلیسا بیشتر و بیشتر گردید. کلیساها و معابد زیادی در سرتاسر دانمارک ساخته شد. کلیسا بسیار ثروتمند بود و املاک بسیاری را در دانمارک در تصاحب خود داشت. پادشاهان علاوه بر وابستگی به مردان قدرتمند نیاز به حمایت کلیسا نیز داشتند.

در قرون وسطی طاعون تعداد زیادی از دانمارکی ها را کشت.این اتفاق در سال ۱۳۵۰ میلادی رخ داد. تقریبا یک سوم دانمارکی ها توسط این بیماری کشته شدند. این اتفاق تحولات اقتصادی و اجتماعی بزرگی را برای دانمارک به ارمغان آورد. پادشاه دارای قدرت بیشتری شد. چرا که تمامی زمین هایی که صاحبان آنها بر اثر طاعون فوت شده بودند، توسط پادشاه تصرف میشد.

در سال ۱۳۹۷ سه کشور دانمارک، نروژ و سوئد متحد شدند. این اتحاد به اتحاد کالمار معروف است که در دوران ملکه ماعگغیت اول ( dronning Margrete 1) اتفاق افتاد. این توافق سه کشور را تا سال ۱۵۲۳ متحد نگاه داشت. در این سال سوئد از توافق خارج شد. اما نروژ و دانمارک به اتحاد خود تا سال ۱۸۱۴ ادامه دادند.

 

آغاز اصلاحات

آغاز اصلاحات در سال ۱۵۳۶آغاز شد. در این سال کلیسای دانمارک از کلیسای واتیکان جدا گردید و مذهب پروتستان در دانمارک ریشه گرفت. از این تاریخ به بعد کلیسا جزئی از حکومت بود و پادشاه رئیس کلیسا نیز بود.

دوران رنسانس

در این دوران که از سال ۱۵۳۸ تا ۱۶۶۰ ادامه داشت، دانمارک به طور متناوب با همسایه شمالی خود، سوئد در جنگ بود. در این دوران سرزمین های زیادی از دانمارک از دست رفت. از جمله این سرزمین های از دست رفته میتوان مناطق Skåne ،Halland و  Blekinge را می توان نام برد. کیستیان چهارم (Christian 4 ) از معروفترین پادشاهان دانمارک از تاریخ ۱۵۸۸ تا ۱۶۴۸ حکومت کرد. او علاقه بسیاری به ساخت بنا داشت. از بناهای معروف ساخته شده به دستور این پادشاه Børsen ،Rundetårn و slottet Rosenborg هستند که هر سه در کپنهاگ واقع شده اند.

 

احزاب دانمارک را بیشتر بشناسید (قسمت اول)

زندگی در کپنهاگ

Previous «
Next »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

تازه ها

دسته‌ها