• Homepage
  • >
  • اقیانوسیه
  • >
  • آشنایی جامع با شرایط زندگی در سیدنی برای مهاجران ایرانی -لوکال اینتگ

آشنایی جامع با شرایط زندگی در سیدنی برای مهاجران ایرانی -لوکال اینتگ

  • By مهراد رسولی
  • ۱۳۹۸-۰۲-۲۵
  • 0

شهرت سیدنی به‌عنوان یکی از شهرهای دیدنی استرالیا دارای آب‌وهوای آفتابی، سواحل زیبا و اقتصاد قوی است. این شهر به عنوان یک شهر محبوب برای زندگی ایرانیانی است که قصد مهاجرت به استرالیا را دارند. اگرچه سیدنی، بزرگ‌ترین شهر استرالیا است، اما پایتخت آن نمی‌باشد. رقابت دیرینه بین سیدنی و ملبورن باعث شده است که شهروندان هیچ یک از این دو شهر نپذیرند که شهر دیگر، پایتخت استرالیا باشد. در نتیجه شهر کانبرا ساخته شد و به عنوان پایتخت استرالیا در نظر گرفته شد. فاصله این شهر از سیدنی و ملبورن یکسان در نظر گرفته شده است. در این مطلب به بررسی شرایط زندگی در سیدنی و جنبه‌های مختلف زندگی در این شهر زیبای استرالیا را به مهاجرین ایرانی معرفی خواهیم کرد.

آب‌وهوای سیدنی

سیدنی، آب‌وهوای معتدل و مرطوب و روزهای آفتابی زیادی دارد. آفتاب در طول سال به‌خوبی می‌تابد. با توجه به تابش شدید آفتاب، سواحل این شهر در اکثر روزهای سال پذیرای افراد زیادی است و این آفتاب یک موهبت برای شهر سیدنی محسوب می‌شود. در این شهر ساحلی، وزش نسیم دریایی بعدازظهری، امری عادی است، این نسیم در روزهای شرجی تابستانی، بسیار فرح‌بخش است. اصول استاندارد سنجش کیفیت اوزون برای حمایت از محیط‌زیست، هرسال در سیدنی به‌طور میانگین بیشتر از ده روز، اجرا می‌شوند. به نظر اکثر مردم، آب‌وهوای سیدنی در تمام طول سال، بسیار مطلوب است. برخی از مشکلات آب و هوای آن مربوط به هوای شرجی و آفتاب سوزان تابستانی است که البته مشکل زندگی در سیدنی و اکثر شهرهای استرالیا است.

شرایط زندگی در سیدنی

چهار و نیم میلیون نفر جمعیت از زندگی در سیدنی به عنوان یک شهر پویا و چند فرهنگی با آب‌وهوایی مطبوع، لذت می‌برند. البته آن‌ها برخی معایب زندگی در یک شهر بزرگ مانند انبوه ترافیک، حمل‌ونقل عمومی نامناسب و نگرانی از وقوع جرم را نیز تجربه می‌کنند. سیدنی بیش از هر شهر دیگر استرالیا، مهاجران را به خود جذب می‌کند.
تعداد زیادی از مردم استرالیا نیز به خاطر فرصت‌های شغلی، جذب سیدنی می‌شوند. در بسیاری از نظرسنجی‌های کیفیت زندگی مشخص شده است که شهرهای استرالیا نسبت به شهرهای دیگر کشورها، همواره امتیاز بهتری را دارند. همان‌طور که ممکن است انتظار برود، شهر سیدنی نیز رتبه خیلی خوبی دارد. اما برخی از مشکلات مثل ضریب وقوع جرم در این شهر مشابه با نیویورک و لندن است.

در مجموع، اکثر مهاجرانی که دارای فرزند هستند خوشحال هستند که سیدنی را برای زندگی انتخاب کرده‌اند. همچنین اگر فرزندی ندارید و به زندگی در سیدنی فکر می‌کنید، سیدنی قطعاً مکان ایده‌آل برای زندگی در استرالیاست. هر سال حدود چهل هزار نفر به سیدنی مهاجرت می‌کنند و حدود ۱۵۰۰۰ خانه جدید برای اسکان آن‌ها ساخته می‌شود. بریتانیایی‌ها و نیوزلندی‌ها بزرگ‌ترین گروه مهاجرین در سیدنی را تشکیل می‌دهند. مهاجران ایرانی زیادی نیز در این شهر سکونت دارند.
هزینه زندگی در استرالیا و مخصوصاً هزینه زندگی در سیدنی بسیار بالاست. این شهر شاهد افزایش بسیاری از هزینه‌های زندگی در سال‌های اخیر بوده است. طبق آمار پایگاه جهانی مشهور نامبو که هزینه‌های زندگی در شهرهای مختلف را گزارش می‌کند، سیدنی در بین گران‌ترین شهرهای جهان، رتبه ۳۲ را کسب کرده است.


مناطق مختلف سیدنی برای زندگی

مناطق شمالی سیدنی

ساکنان شمال سیدنی را پولدارهای مغرور تشکیل می‌دهند. آن‌ها خودروهای شاسی‌باند می‌رانند و تنها در مدارس خصوصی گران‌قیمت تحصیل می‌کنند. ساکنین این بخش از سیدنی، شرایط بازار سهام را کنترل می‌کنند، قیمت منازل را تعیین می‌کنند و اغلب آن‌ها عضو باشگاه گلف هستند. متوسط قیمت یک‌ خانه در شمال سیدنی در اوایل سال ۲۰۱۸ میلادی حدود ۳ میلیون دلار بوده است.

منطقه غربی سیدنی

میانگین قیمت خانه در سیدنی غربی حدودا ۶۵۰۰۰۰ دلار تا ۷۵۰۰۰۰ دلار است. در برخی نواحی مانند بلک‌تاون و پِنریس این قیمت به حدود ۱ میلیون دلار خواهد. در برخی مناطق حومه غربی سیدنی مانند آناگرو در تپه‌های بولک‌هام، یک‌خانه عادی قیمتی فراتر از ۲ میلیون دلار دارد (قیمت در اوایل سال ۲۰۱۸). سیدنی غربی، ناحیه بسیار وسیعی را تحت پوشش قرار می‌دهد و بخش عمده کلان‌شهری سیدنی را تشکیل می‌دهد.

منطقه شرقی سیدنی

میانگین قیمت خانه در حومه‌های شرقی سیدنی واقعاً خیلی بالاست. میانگین قیمت منازل در منطقه راندویک حدود دو و نیم میلیون دلار است. درحالی‌که میانگین قیمت منازل در منطقه وولاهرا حدود سه میلیون دلار است. اکثر املاک به‌صورت آپارتمان/ خانه‌های چندطبقه هستند. در منطقه شرقی سیدنی املاک زیادی برای اجاره وجود دارند.

منطقه جنوبی سیدنی

یکی از مناطق اصلی جنوبی سیدنی منطقه ساترلند شایر است که خطوط راه‌آهن خوبی به سمت مرکز شهر دارد. زمان طی این مسیر حدود ۳۵-۴۵ دقیقه است. میانگین قیمت خانه ویلایی مستقل در مناطق جنوبی سیدنی در اوایل سال ۲۰۱۸، حدود یک میلیون دلار بوده است. میانگین قیمت یک آپارتمان نیز حدود ۶۵۰۰۰۰ دلار است.

منطقه شاترلند شایر، بیشترین درصد متولدین ساکن استرالیا را دارد. گروه‌های مهاجران اصلی در این منطقه، بریتانیایی‌ها و نیوزلندی‌ها هستند که تصور می‌کنند این منطقه، بهترین بخش مخفی سیدنی است و دوست ندارند این راز پنهان را به بقیه بگویند تا این منطقه شلوغ نشود. قیمت‌های مناسب منازل و دسترسی راحت به سواحل و پارک‌های ملی جزو برترین امتیازات منطقه جنوبی سیدنی هستند که این منطقه را به یک منطقه به صرفه و با امکانات مناسب برای زندگی در سیدنی تبدیل می‌کنند.


شرایط حمل‌ونقل در سیدنی

یک شبکه مؤثر از امکانات و گزینه‌های حمل‌ونقل عمومی در سیدنی وجود دارد که باعث می‌شود مردم این شهر با قیمتی مناسب سفرهای درون‌شهری خود را انجام دهند. سیستم حمل‌ونقل عمومی سیدنی شامل قطارها، اتوبوس‌ها، کشتی و تراموا می‌شود که در سال‌های اخیر به دلیل افزایش جمعیت این شهر، پاسخگوی نیاز ساکنین آن نبوده است و نیاز به توسعه آن وجود دارد.

اکثر ساکنین سیدنی با اتومبیل به سر کار می‌روند. بنابراین سیدنی شدیداً دچار ازدحام و انبوه ترافیک است. اگر از رانندگی در این شرایط نفرت دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم در مکانی زندگی کنید که بتوانید پیاده به سر کار بروید یا خانه شما نزدیک به ایستگاه اتوبوس یا ایستگاه قطار باشد.
اگر به رانندگی در یک شهر پرجنب‌وجوش عادت ندارید، ممکن است سازگاری با وضعیت رانندگی در سیدنی تا حدی برای شما دشوار باشد. اکثر مهاجران با دیدن استانداردهای ضعیف رانندگی در سیدنی، تعجب می‌کنند و زمانی که می‌بینند ساکنان سیدنی، زندگی خود و دیگران را در حین رانندگی به خطر می‌اندازند، متحیر می‌شوند.

جاذبه‌های دیدنی سیدنی

جاذبه‌های فوق‌العاده سیدنی از شرق به غرب و از شمال به جنوب آن گسترده شده‌اند. می‌توانید روی پل خیره‌کننده هاربر سیدنی در پله‌های نزدیک خط عابر پیاده (در خیابان کامبرلند در بخش راکس) پیاده‌روی کنید. در بخش تاریخی راکس، کوچه‌های سنگ‌فرش، قدیمی‌ترین بارهای مشروب استرالیا و بازارهای شلوغی قرار دارند.

در باغ‌وحش‌های سیدنی می‌توانید حیوانات خارق‌العاده، آکواریوم و پارک‌های حیات‌وحش عالی را ببینید. از لنگرگاه زیبای سیدنی تا باغ‌وحش تارونگا، سوار یک کشتی شوید و از مناظر طبیعی لذت ببرید. در آکواریوم زندگی دریایی سیدنی در لنگرگاه دارلینگ می‌توانید از نزدیک پنگوئن‌های سلطنتی و کوسه‌ها را ببینید.
شما در سیدنی می‌توانید از تئاتر در سطح جهانی لذت ببرید، در ورزش‌های مهیج شرکت کنید و اجرای ستاره‌های موسیقی محبوب خود در کنسرت‌های سیدنی را ببینید.
کارهای بسیاری دیگری نیز می‌توانید در شب انجام دهید. برای مثال بارهای سرباز در پشت‌بام و بارهای کوچک در کلوپ‌های شبانه امروزی که موسیقی مدرن پخش می‌کنند و دیگر انواع موسیقی مانند جاز، بلوز، راک و پاپ نیز اجرا می‌شوند. شما می‌توانید با مشاهده زندگی افراد بومی، قدیمی‌ترین فرهنگ زنده جهان را در برخی تورهای گردشگری سیدنی تجربه کنید.


تحصیلات و آموزش در سیدنی

سیدنی، طیف وسیعی از نیازهای آموزشی را برآورده می‌کند. کودکان مهاجر و از جمله فرزندان مهاجران ایرانی می‌توانند در مدارس دولتی، خصوصی یا بین‌المللی سیدنی تحصیل کنند. فارغ‌التحصیلان دبیرستان می‌توانند برای ادامه تحصیل چندین دانشگاه معتبر را انتخاب کنند (از جمله دانشگاه نیو ساوس ویلز و دانشگاه سیدنی). در سیدنی معمولاً کودکان قبل از شروع دوران ابتدایی به مقطع پیش‌دبستانی می‌روند. برخی مدارس ابتدایی، پیش‌دبستانی‌های پیوسته دارند و اکثر مراکز مهدکودک، کلاس‌های جداگانه برای کودکان پیش‌دبستانی دارند.
کودکان از سن ۶ سالگی به مدرسه ابتدایی می‌روند و زمانی که به سن ۱۲ سالگی رسیدند به مقاطع راهنمایی و سپس دبیرستان می‌روند. باوجود اینکه در مدارس ابتدایی معمولاً آموزش مختلط وجود دارد اما اغلب دانش‌آموزان دبیرستان در سیدنی به مدارس تک‌جنسیتی می‌روند. افرادی که تابعیت استرالیا را داشته باشند، دسترسی همیشگی به آموزش رایگان دولتی دارند. ولی خانواده‌های ساکن استرالیا که ویزای موقت دارند باید هزینه تحصیل کودکان خود را پرداخت کنند.


کسب‌وکار و مشاغل در سیدنی

۶۴ درصد از تمام استارتاپ‌های استرالیا در سیدنی مستقر هستند. این شهر در زمینه فناوری یک شهر رو به رشد است. در چند سال اخیر این پیشرفت به بالاترین میزان خود رسیده است. سیدنی به‌عنوان اصلی‌ترین مرکز مالی استرالیا و مرکز مبادلات سهام نیز شناخته می‌شود. بیش از ۷۵% از تمام بانک‌های خارجی و محلی استرالیا، ادارات مرکزی خود را در سیدنی تأسیس کرده‌اند. بنابراین، بخش مالی مسئول استخدام تعداد بسیاری از ساکنین این شهر است.

صنایع خلاقانه شامل معماری، تبلیغات، طراحی، بازی، پخش برنامه، مراسم موسیقی، اجرای نمایش و هنرهای بصری، نویسندگی و انتشارات، توسعه نرم‌افزار و تولید محتوا هستند. در حال حاضر، این بخش سریع‌ترین بخش رو به رشد در زمینه استخدام است و انتظار می‌رود درآمد آن در سال ۲۰۳۰ به حدود ۱۵ میلیارد دلار در سال برسد.
هر سال بیش از ۱۳ میلیون نفر از سیدنی بازدید می‌کنند و این بدان معناست که بخش هتلداری و توریسم صنعت کلانی در سیدنی محسوب می‌شود. هتل‌ها، بارها، رستوران‌ها، جاذبه‌های توریستی و کلوپ‌های شبانه، هر ساله هزاران فرصت شغلی در مرکز شهر سیدنی ایجاد می‌کنند و این بخش برای کسانی که قصد زندگی در سیدنی را دارند، بخش مناسبی برای اشتغال است.

نتیجه‌گیری

در این مطلب به معرفی شهر سیدنی و آب و هوای آن و همچنین سبک زندگی در سیدنی پرداختیم. مناطق و محله‌های مختلف شهر سیدنی برای زندگی را ارزیابی کردیم. همچنین شرایط حمل و نقل و جاذبه‌های دیدنی سیدنی را بررسی کردیم و در انتها به بررسی شرایط کسب و کار و مشاغل در سیدنی پرداختیم. امیدواریم این مطلب باعث شده باشد که آشنایی مناسبی با این شهر پیدا کرده باشید و بتوانید در زمینه مهاجرت و زندگی در سیدنی تصمیم بگیرید.

Previous «
Next »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

تازه ها

دسته‌ها